Vybíráme nové bydlení – na co si dát pozor?


Začínáte se ve svém stávajícím bydlení cítit jako sardinka? Někdy může pomoct rekonstrukce, nicméně žádný byt není nafukovací. Rozhodnete-li se pro změnu, mějte na paměti, že budete muset zohlednit celou řadu faktorů.

O těch nejdůležitějších kritériích se dozvíte v následujících řádcích. Ať už vás zajímá prodej rodinných domů Praha nebo bytová jednotka v novostavbě, vezměte si rady k srdci a řiďte se jimi.

Lokalita

Výběr správné lokality je naprostý základ. Nechcete přece trávit spoustu času na cestách a dojíždět kvůli každé „pitomosti“ na druhou stranu města. Co se týče Prahy, je výhodné mít všechny hlavní instituce poblíž. V případě nových developerských projektů se naštěstí není čeho obávat – obchody, školy, úřady, lékaři a další služby v současné době najdete i v periferních oblastech hlavního města. Přesto si okolí bydliště proklepněte – vaše potřeby jsou individuální a bylo by mrzuté, kdybyste v následujících letech měli strádat. Za zmínku stojí developerské projekty v Praze od předního developera FINEP.

01

Volba dispozice

Pokud se stěhujete především z důvodu, že je vám stávající bydlení malé, neunáhlujte se a předvídejte. Po přestěhování z garsonky do dvoupokojového bytu sice zažijete euforii a budete se najednou radovat ze spousty prostoru. Ale co když vám co nevidět přibude přírůstek do rodiny? Pro rodinu s dítětem je dvoupokojový byt nedostačující. Všichni členové rodiny by měli mít dostatek soukromí – dospělí vlastní ložnici a děti svůj pokoj. Lidé, kteří pracují z domova, by měli investovat navíc do pracovny.

02

Finance

Praktické věci jsme vyjmenovali a nezbývá, než se zaměřit na finanční stránku transakce. Přeci jenom peníze jsou důležitým faktorem, ať už si pořizujete novostavby v Praze nebo chatu na vesnici. Developeři mají tendenci manipulovat s cenou a ve finále nebudete vědět, kolik vás stojí čtvereční metr. Vy však budete vědět, že se máte zeptat, zda výpočet zahrnuje také garáž, terasu a balkon. A zda jsou výměry těchto ploch zahrnuty do celkové obytné plochy. Ovšem pozor – velmi nízká cena bydlení může znamenat méně kvalitní provedení a horší materiály, případně jiné nedostatky.

03

Na závěr jsme si nechali tip pro ty z vás, kteří se neobejdou bez financování formou hypotéky. Pamatujte si, že solidní developeři nabízí asistenci při výběru banky a zároveň dávají možnost volby – neměli by na vás tlačit a nutit vás k podpisu smlouvy, která nevypadá jako nejvýhodnější.

Přidejte komentář