Hry pro ženy – úvodník


Dříve, ještě tak před deseti lety, byla většina počítačových hráčů mužského pohlaví, a hry byly vyvíjeny především pro ně. Našly se sice výjimky, ale nebylo jich zrovna mnoho.
V dnešní době již tomu tak ani zdaleka není, a objevuje se úctyhodné množství her, které jsou mířeny přímo na ženy.

V čem se liší?

První a nejvýznamnější věc, ve které jsou počítačové a konzolové hry o tolik jiné než před deseti lety, je grafická stránka. Dnes již nepředstavuje našeho počítačového hrdinu shluk bodů, vypadajících spíše jako rozmázlá paštika. Pokročilé technologie umožňují, že například v budovatelských strategiích či v RPG hrách (role-playing game – hraní rolí, o tom více později) si můžeme vše vypiplat tak, aby to dokonale lahodilo našemu oku. Technologický postup také umožnil zvětšení celkové velikosti hry, a tak může dokonalá grafika a realistická fyzika zdobit i akční válečné hry.

Dalším rozdílem je přeměna počítačových her z koníčku desítek až stovek tisíc lidí na masovou záležitost. Moderní strategie se zaměřují nejen na mocichtivého válečníka, ale i na jemné ženy, jejichž odlišný taktický způsob smýšlení může zavařit nejednomu počítačovému protivníkovi. Ostatně i tomu živému.

 

Jaký žánr vybrat?

Tady záleží především na tom, co rády děláte. Chcete si jen stavět svoje městečko, válčit, řešit politiku? Strategie jsou to pravé pro vás. Nebo byste raději ovládaly svého hrdinu, představujícího vás nebo vašeho vyvoleného, na cestě za záchranou světa?

Podívejme se teď stručně na hlavní žánry:

 

Strategie:
Nikdy nehynoucí žánr s mnoha různými poddruhy. Právě strategiím se budeme věnovat v příštím díle. Strategie se obvykle se zabývají výstavbou vlastního města či státu, přičemž se musíte starat o své poddané, politicky či vojensky zlikvidovat své nepřátele a ovládnout předem ohraničené území.

 

RPG:
Hra na hrdiny. Máte svého panáčka, který může představovat vás, případně nějakého předem určeného sympaťáka nebo sličnou slečnu. Vašemu hrdinovi dáváte tzv. Equip – tj. Zbraň, brnění, štít, boty, rukavice… a cestujete s ním křížem krážem po světě. Obvykle je váš cíl zachránit svět od nějakého proradného padoucha – občas se ale setkáte s tím, že právě vy se snažíte svět, nebo alespoň nějaké to menší či větší království, dobýt.

 

Akční:
V současné době nejhranější žánr. Jedná se zkrátka o hry, kde bojujete: můžete mít vše, od mečů po nukleární hlavice. Sbíráte další vybavení, střílíte, sekáte, zkrátka neustále něco děláte. Existuje nepřeberné množství takovýchto her a různých variací. Některé, kde zabíjíte z nutnosti, a jinde, kde vás to prostě baví.

 

Adventury:
První z žánrů počítačových her, dnes již bohužel málo hraný. Adventura připomíná interaktivní knihu: Máte postavy a děj, a vy musíte postavičkami pohybovat a dělat takové věci, abyste vyřešily danou zápletku a posunuly se dále. V adventurách se často vyskytují různé puzzle, logické problémy a tak dále.

 

Simulátory:
Jedná se o simulátory naprosto čehokoliv. Existuje simulátor autobusu. Simulátor bagru. Dokonce simulátor zahrady nebo života. Pokud bydlíte v paneláku a zahrádku prostě opečovávat nemůžete, máte možnost to dělat alespoň tímto způsobem.

 

Online hry:
V naší sérii článků se budeme zabývat také online hrami, které se dají hrát v prohlížeči. Mnohé z nich, nahrané na specializované servery, mají kouzlo v tom, že je obvykle dohrajete rychle, a vznikají od lidí pro lidi, nikoliv za účelem zisku. Jiné se zase táhnou týdny, měsíce, klidně i roky, kdy se hra neustále aktualizuje a vyvíjí. Ty mají obvykle své vlastní web stránky.

V příštím díle našeho občasníku se seznámíme blíže se strategiemi. Rozebereme si obrázky z typické strategie, a ukážeme si, co je na nich tak zajímavé. Máte se tedy na co těšit!

Štítky: ,

Přidejte komentář