- Zinnia - http://zinnia.cz -

Jak si vybrat sluchátka

Teen with headphones and computerV dnešní době existuje nepřeberné množství sluchátek – od těch nejlevnějších za pouhých 12 korun, až po několikatisícové záležitosti.
Ukážeme si teď, na jaké typy se sluchátka běžně dělí:

Intraaurální sluchátka

Tyto se vsazují přímo do ucha, jsou tedy skladnější než sluchátka přes uši. Rozdělují se dále na dva druhy:

 

Pecky jsou sluchátka s obvykle kulatým zakončením, aby co nejlépe držely v uchu. Dají se velmi levně koupit prakticky v jakémkoliv elektru, případně se přibalují zdarma k zakoupeným telefonům nebo přehrávačům hudby.

Ač mezi nimi existují i kvalitní, dražší pecky s dobrým zvukem, často jsou vzhledem ke své ceně dosti špatné, se slabým a nekvalitním zvukem.

Molitany, které bývají na jejich zakončení pro lepší pohodlí posluchače, se rychle trhají, při rychlejší chůzi nebo běhu mají tendenci vypadávat, a celkově je příliš nedoporučuji na dlouhodobější poslech. Při krátkém, velmi zřídkavém poslechu ovšem mohou stačit, a vzhledem k ceně jsou tak ideálními sluchátky pro opravdu nenáročného posluchače.

 

Špunty jsou druhým typem intraaurálních sluchátek, které postupně nahrazují vývojově starší pecky. Vzhledově se liší především v tom, že na sobě mají připevněný gumový či silikonový nástavec, který pomáhá sluchátku lépe držet v uchu a zvukovod utěsní proti okolnímu hluku. Existují dokonce firmy, které vám nástavec odlijí přesně podle vnitřního tvaru vašeho ucha, a sluchátka tak drží ještě lépe a těsní téměř dokonale.

Zvukově mohou být špunty na značně odlišných úrovních. Velmi levné špunty se příliš neodlišují od klasických pecek, ale se stoupající cenou se samozřejmě zvyšuje i cena. Lze narazit na kousky, které zvukově uspokojí i toho nejnáročnějšího uživatele.

Gumové nástavce na sluchátka se nejčastěji dodávají v několika velikostech, aby seděly každému. Většina z nich nevypadává ani při běhu, a mnoho lidí je tedy využívá při dopravě do školy či do práce. Pozor však na to, že někdy těsní až příliš dobře: Snadno se vám může stát, že neuslyšíte např. jedoucí auto!

Jsou vhodné i pro delší a častější poslouchání, ale mějte na paměti, že pokud vás začne jakkoliv bolet ucho, měly byste sluchátko vyndat a chvíli si od hudby odpočinout. To ostatně platí i pro všechny ostatní typy sluchátek.

Špunty se tedy dají doporučit všem, co hledají kvalitní poslech např. při cestě na dovolenou, při dlouhé jízdě dopravními prostředky, nebo i doma při odpočinku u MP3 přehrávače.

Supraaurální sluchátka

Tím bychom měli shrnuty intraaurální sluchátka – teď se blíže podíváme na taková, která se nasazují přes hlavu na uši.

Tato sluchátka jsou z velké části skládací, přenosná sluchátka, vhodná na ven, existují běžně ale i ve formě klasických domácích sluchátek. Neobepínají celé ucho, ale pouze na něm leží. Náušník bývá pokryt textilií nebo u dražších typů koženkou, aby nedráždil a nebolel.

Zvuková kvalita se pohybuje od špatné u těch nejlevnějších typů, až po velmi dobrou, kterou už díky typu konstrukce někdy zvládají i cenově průměrné kousky.

Je důležité si před jejich koupí vyzkoušet, zda-li vám sedí. I přesto, že se většina dá nastavit, tak některé prostě nemusí sedět vašemu tvaru a velikosti hlavy či uší.

Tato sluchátka jsou, podobně jako pecky, vhodná pro delší cesty mimo domov, ale většina typů se dá snadno použít i pro připojení k počítači nebo televizí – k tomu se ostatně používají častěji než pecky, protože lépe reprodukují směr, se kterého zvuk vychází, a u hraní her či sledování TV pořadů jsou tak vhodnějších. Pozor na izolaci – těsnící kvality špuntů dosahují jen málokdy.

 

Circumaurální sluchátka jsou dalším typem sluchátek přes hlavu, tyto ale ucho zcela obepínají. Tento typ sluchátek se chlubí skvělou akustikou. Dříve byly takováto sluchátka doménou lidí toužících po kvalitním domácím poslechu a profesionálních zvukařů či počítačových hráčů, dnes se však objevují i levnější typy, vhodné pro běžného domácího uživatele.

Tvar a velikost náušníků se u každého výrobce, ba i sluchátek liší, bývá však dbáno na kvalitu jejich vnitřního materiálu. U levnějších jde o textil či koženku, u těch dražších to je třeba pravá kůže.

Zvuk u mnoha modelů dosahuje excelentní kvality, ale objevují se i circumaurální sluchátka s průměrnou kvalitou zvuku. Vyzdvihnout ale jde jejich nepoměrně lepší reprodukci toho, z jaké strany zvuk přichází. I to přizpívá jejich spíše „domácímu“ užívání. Izolace se opět liší typ od typu, a doporučuji si je před koupí osobně odzkoušet. Stejně jako u superaaurálních u nich hraje roli tvar a velikost hlavy. U typů, co vám sedí, je však izolace občas i výrazně lepší, než u některých špuntů.

Circumaurální sluchátka jsou vhodná především pro poslech doma, a nehodí se na cesty – jsou neskladná, a často poměrně těžká. Navíc se mnohé z nich objevují i v bezdrátové variantě, která ještě zlepšuje pohodlí při nošení – u lenošení na gauči či zapáleném hraní her se vám nestane, že byste si omylem šláply na kabel. A to je, milé dámy, velké plus.

 

Jak vidno, dnes si může sluchátka přímo pro sebe vybrat každý. Doporučuji vždy před koupí odzkoušet, zda-li vám správně sedí a vyhovují i zvukově, a nebojte se investovat i do dražších sluchátek. O to déle vám vydrží, a o to lepší vám přinesou zvukový zážitek.