Nebezpečí sociálních sítí


koupeno-Panika u počítačeSociální sítě – Facebook, Twitter, MySpace. Hity 21. století, informačního věku. Sociální sítě mají mnoho kladů – my se však nyní podíváme na jejich zápory…

Iluze soukromí

Internet není nutně bezpečný. Mnoho věcí může být bez vašeho vědomí nahráváno a zaznamenáváno – jak ostatně nedávno ukázal skandál se špehováním internetového datového přenosu americkou bezpečnostní agenturou NSA. Pro příklad si vezmeme Facebook: Nahrajete na něj nějakou svoji fotku, později se ale rozhodnete, že to bylo nerozvážné, a tak ji smažete.

Ano, možná ji nikdo z vašich přátel ani vy už nevidíte – ale tak to není u všech. Facebook si automaticky ponechává kopii všeho, co na něj kdy nahrajete. Videa, fotky, i prostý text. Má to ve svých stanovách, „user agreemenst“, se kterými musíte souhlasit, chcete-li ho používat.

Dodržujte proto jednoduché pravidlo: Zdržte se nahrávání čehokoliv na sociální síť, pokud nechcete, aby to potenciálně mohl vidět téměř kdokoliv.

 

Sociální sítě na pracovišti

Váš zaměstnavatel, pokud pracujete ve větší firmě, s velkou pravděpodobností nějak kontroluje váš pracovní počítač. Dělá to většina korporací. A pokud budete trávit hodně času na síti v práci psaním „statusů“, nebo, ještě hůře, stěžováním si na svoji práci, nemusí to při namátkové virtuální kontrole vašeho počítače vypadat zrovna nejlépe.

Už mnoho lidí po celém světě bylo vyhozeno z práce právě kvůli sociálním sítím. Pamatujte také, že personalisté si vás před pohovorem často proklepnou právě na Facebooku. Podívají se na vaše fotky, vaše statusy, videa s vámi. A i pokud máte dobře chráněný, zabezpečený účet – neznamená to, že ho stejně dobře mají zabezpečený i vaše kamarádky, které jsou s vámi označeny na fotce, a přes které se k vám mohou personalisté dostat.

A přes zabezpečení se dostáváme k další části…

 

Nastavte si správně vaši sociální síť

Pokud máte Facebook, nastavte si vaše soukromí. Pečlivě uvažte, co chcete mít soukromé, co jen pro přátele, a co mohou vidět všichni. Dobré je také zrušit si „označování“ na fotkách. K vašim citlivým informacím se tak ostatní mohou dostat právě přes označené fotky.

Zabezpečení Facebooku se dá prolomit a mnohokrát se tak již stalo – také zkušený hacker se velmi pravděpodobně k vašim datům nějak dostane. Proti běžným „slídilům“ vám však stačí, pokud si dáte pozor na to, co je veřejné a co ne.

 

Vaše děti na sociálních sítích

Co jednou nahrajete na internet – to tam už pravděpodobně také navždy zůstane. Sociální sítě skýtají nebezpečí pro velmi mladé děti. Mohou tam narazit například i na pedofily, pro které se právě sociální sítě stávají novým, stabilním útočištěm. Neříkám, že by vaše děti neměly mít Facebook – vše není jen negativní a nebezpečné, ač v tomto článku se na to soustředíme – ale bude dobře, pokud budete alespoň zběžně vědět, s kým si vaše dítě povídá.

 

Internet je částečně anonymní

A to je jeho největší klad i zápor. Váš profil na sociální síti je určitě pravý, s vaším jménem a fotkou. Ale ač se Facebook snaží, nedokáže nikdy vychytat všechny ty, co se za osoby na svém facebookovém profilu jen schovávají. Pokud se po měsíci příjemného chatování vyprávíte na setkání se šarmantním mužem, může vás čekat nemilé překvapení. Potenciálně se může podobné setkání stát i nebezpečným.

Dbejte na jedno jednoduché pravidlo: Setkávejte se s lidmi, jež poznáte po internetu, nejprve v nějaké frekventované oblasti: např. Kavárna v obchodním domě, vestibul metra, restaurace.

To jsou hlavní nebezpečí a zápory sociálních sítí. Skýtají i spoustu dobrých vlastností – lepší komunikace, možnost spojit se s dávnými přáteli, snazší organizování společenských akcí apod.

Pokud nezapomeneme na následující jednoduchá, již zmíněná pravidla, pak v klidu můžeme využívat sociální sítě ke všem těm úžasným věcem:

  1. Nenahrávejte na sociální síť nic, co nechcete, aby mohli vidět všichni.
  2. Dávejte pozor, kam na sociální síť chodíte. Veřejná kavárna či pracoviště nemusí být bezpečná místa.
  3. Nastavte si správně vaše soukromí.
  4. Neomezujte svoje děti, ale dávejte pozor, aby se nebavily s někým nebezpečným.
  5. A konečně: Co se jednou dostane na internet, už tam pravděpodobně zůstane. Některé fotografie jsou krásné vzpomínky, a vašim přátelům se budou rozhodně líbit – možná už ale ne tolik vašemu zaměstnavateli.

 

Přidejte komentář