Porovnání internetových prohlížečů


Prohlížečů existuje nepřeberné množství, a jistě každá z vás jich několik zná. Jak ale vědět, který je pro vás nejvhodnější?

 

Podívejme se teď na ně blíže:

 

Internet Explorer

Prohlížeč pro Windows od Microsoftu používá stále méně lidí. Ač zastaralý, v poslední době se snaží dotáhnout na konkurenci, a minimálně rychlostí se mu to daří. Je jeden z nejrychlejších, srovnatelný s Chromem. Má však tu nevýhodu, že při větším počtu otevřených oken či záložek rychlost prohlížeče mohutně klesá. Jeho největší slabinou je stále špatné zabezpečení oproti ostatním prohlížečům. Mnoho hackerů je specializováno právě na vyhledávání a zneužívání chyb v Exploreru, a ani časté opravy nedokáží vždy pokrýt všechny mezery v bezpečnosti. Také jeho přizpůsobitelnost je oproti konkurenci velice nízká.

 

Stránky Internet exploreru.

 

Firefox

Prohlížeč, který jako první pokořil dominanci Exploreru, dnes pomalu prohrává svůj souboj s Chromem. Důvodů je několik: Jeho startovací a načítací doba je výrazně pomalejší než u Chromu, a dále pak jednoduchost: Firefox zkrátka působí o dost těžkopádněji, i kvůli nepřehlednému nastavování vlastností.

Jeho velká výhoda oproti všem prohlížečům je neskutečné množství add-onů. Add-on je přídavek do prohlížeče, který nějakým způsobem upravuje jeho fungování. Jiné barvy, integrace zpráv z Facebooku na přídavnou lištu či zobrazování aktuálního počasí – vše od zábavy až pro profesionální přídavky pro manažery a manažerky. Přídavků nabízí Firefox s přehledem nejvíce.

 

Stránky Firefoxu.

 

Chrome

Objevil se až v roce 2009, ale rychle si začal získávat silnou uživatelskou základnu, a dnes vlastní dle některých zdrojů až neuvěřitelných 50% trhu. Proč tomu tak je? Google se řídí u svého prohlížeče jednoduchým heslem: Rychlost, elegance a jednoduchost.
A funguje to jako kouzlo. Chrome nabízí bez jakéhokoliv přídavného nastavování neskutečně rychlý, stabilní prohlížeč, ve kterém nechybí nic, a zároveň ani nic nepřebývá. A komu by přece jen něco chybělo, může kouknout na jeho add-ony. Ani zdaleka jich není tolik, kolik na Firefox, ale přesto si vybere snad každý.

U Chromu je často propírána jeho bezpečnost. Podmínky užívání, které uživatel podepisuje, sice chrání uživatele před zneužitím jeho dat, přesto však Googlu přichází do databáze většina slov, která kdy zadal do prohlížecí lišty. Je to kvůli integrované funkci Chromu našeptávání. Ta se však dá vypnout.

 

Stránky Chrome.

 

Safari

Prohlížeč používaný především na počítačích Mac od Applu, ale fungující i pod Windows. Svojí jednoduchostí je podobný Chromu, a prakticky nenabízí nic moc odlišného. Důvodů, proč ho používat, je pro uživatele Windows málo. Vyzdvihl bych však jeho stabilitu – ještě se mi nestalo, aby mi i při velmi náročných činnostech spadl. Další výhodou je také fakt, že zabírá nejméně místa na disku a nejméně paměti. Je tedy pro vás vhodný, pokud máte slabý a pomalý počítač.

 

Stránky Safari.

 

Opera

Prohlížeč, který si zakládá na podobných přídavcích, jako Firefox – nenazývá je však add-ony, nýbrž Widgety. Těch má méně, ale zase získává na možnostech přizpůsobení samotného prohlížeče. Dříve to byl nejrychlejší prohlížeč, dnes ztrácí na Chrome i Firefox, ač se to snaží napravit svými posledními aktualizacemi. Dle mínění mnoha jeho stálých uživatelů nepříliš úspěšně.

 

Stránky Opera.

 

Shrnutí

V dnešní době si může již každý vybrat, a já osobně doporučuji vyzkoušet všechny, a pak si vybrat ten, který vám nejlépe sedne. Prohlížeč je hlavně o zvyku. Existují i menší, alternativní prohlížeče – Konqueror, Maxthon Browser, Avant Browser, SlimBrowser, Lunascape a další – a na ty se určitě ještě podíváme v některém z dalších článků.

 

Přidejte komentář