Porovnání multimediálních přehrávačů – video


Určitě jste se již setkaly s tím, že jste se chtěli rychle podívat na nějaký film nebo seriál, který zrovna nemáte na DVD. Jednou z možností je použít přehrávač ve vašem počítači.

Podíváme se teď na několik nejrozšířenějších, které jsou zdarma, a jejich vlastnosti:
 
WMP – Windows Media Player:

Základní přehrávač od společnosti Microsoft. Vyniká intuitivní a kvalitní knihovnou videí, kterou si můžete seřadit podle herců, žánrů nebo hodnocení daných filmů. WMP tyto údaje stahuje z vlastní databáze. Další skvěla funkce je jednoduché vytvoření playlistů – spouštění vybraných videí ihned po sobě.

Negativa jsou především problémy se spouštěním videí – WMP občas nezvládne i tak typický formát pro video, jako je .avi – a také nedostatečná synchronizace. Nepřehodíte si zkrátka tak lehko svoji hudbu a videa z WMP do iPadu a jiných zařízení, a dokonce ani do mobilů s Windows Phone. WMP také výrazně zatíží paměť, a nedovolí vám tak mít spolu s ním zapnutých dalších několik programů.

 

VLC Media Player:

Hlavní předností tohoto jednoduchého přehrávače je jeho schopnost spustit video v prakticky jakémkoliv formátu, stejně tak i hudbu. Je velmi nenáročný na paměť, můžete tedy při jeho koukaní na videa bez problému používat další aplikace. Intuitivní ovládání je u VLC standard, a přesto si toho můžete mnoho nastavit dle momentálního rozmaru.

VLC postrádá klasickou grafickou knihovnu médií, což je jeho jediná opravdu velká nevýhoda. Postrádá také oficiální manuál, ale na internetu lze najít dost návodů na to, jak co nastavit.

 

KMPlayer:

Tento přehrávač je velmi podobný VLC, ale má výraznější, propracovanější vzhled. Umí zachytit krátkou sekvenci z videa, díky čemuž můžete jednoduše ukazovat přátelům vaše oblíbené části z filmu nebo seriálu. Má také kvalitně zpracovanou mediální knihovnu, podobně jako WMP.

Při instalaci KMPlayer nabízí další softwaru zdarma, který s ním ovšem nesouvisí a špatně se ho následně zbavuje, je tedy dobré pozorně sledovat, co instalujete. Občas má problémy s Windows 7/8, ty už by však měly být vyřešeny s poslední aktualizací.

 

QuickTime Player:

Velmi elegantní přehrávač od Applu. Umí skvěle zobrazovat filmy a seriály i ve velmi vysoké kvalitě, a navíc nabízí integraci do prohlížeče, abyste mohli videa sledovat ihned, bez nutnosti samotný program otevírat.

Jeho nevýhodou je, že nepodporuje některé běžně rozšířené videoformáty jako je .wmv nebo nebo .divx.

 

BS.Player:

Přehrávač s některými neobvyklými schopnostmi, např. detekuje, jaké kodeky pro přehrávání videa v počítači chybí a nabídne jejich instalaci. Instalátor samotný se vás zeptá, podobně jako u KMplayeru, zda-li chcete nainstalovat další software zadarmo. Je lépe upravitelný než ostatní zde uvedené přehrávače, např. umožňuje jednoduchou a rychlou změnu vzhledu hlavního okna.

Má tu nehezkou vlastnost, že při začátku přehrávání videa na několik sekund vyskočí tabulka, která vám milostivě sdělí, že BS.Player je k dispozici zdarma pro nekomerční účely. Není to zrovna příjemné, pokud si chcete zrovna přehrávat sérii třicetisekundových videí z dovolené.

 

Shrnutí:

Sečteno a podtrženo, každý doporučuje jiný přehrávač. Vzhledem k poměrně malé velikosti doporučuji stáhnout všechny, a pak si vybrat ten, který vám zkrátka sedne nejlépe.

 

Přidejte komentář