- Zinnia - http://zinnia.cz -

Smartphony

Pixmac000075687249Pokud hledáte místo, kde seženete informace o tom, jak si vybrat smartphone, v čem se který liší a jaké prvky je dobré na svém mobilu mít, pak jste se sem dostali správně.

Obecně

Rozebereme si nejdříve první kritérium, podle kterého se chytrý telefon obvykle vybírá: Operační systém. Právě ten z velké míry řídí, jak se telefon chová a co vše s ním můžeme dělat. V dnešní době existují čtyři hlavní systémy: Android, iOS, Blackberry OS a Windows Phone.

Každý má své výhody a nevýhody: Android se dá nejvíce rozšířit pomocí přídavných aplikací a nejvíce upravit tak, aby vyhovoval uživateli, a je nejrozšířenější. iOS je výhradně na smartphonech iPhone, a nabízí eleganci a také spousty přídavných aplikací – dokonce více než Android – na rozdíl od něj ale větší část z nich placenou. Blackberry OS je opět pouze na telefonech Blackberry, a ten slouží především pro pracovní účely, a je tomu tak uzpůsoben i jeho operační systém. Má také minimum aplikací na stažení. Windows phone je velmi jednoduchý a velmi rychlý, ale vzhledem k jeho nedávnému vzniku ještě nenabízí tak skvělý výběr aplikací, jako Android a iOS. Velkou výhodou je možnost synchronizace s Windows běžícími na vašem počítači, co se týče např. dokumentů v balíčku Microsoft Office.

Mezi faktory, které vám mohou výrazně pomoci při volbě vašeho nového telefonu, patří samozřejmě také tvar a váha. Mnoho lidí považuje za důležitější technické parametry mobilu, ale v dnešní době je technologická špička tak vyrovnaná, že právě design se stává jednou z nejdůležitějších položek výběru. Pro slečny a dámy se vyrábí telefony v různých barvách, lehké, a s elegantně oblými hranami, a přesto nabízejí to nejlepší, co v současné výbavě smartphonů existuje.

Dále je důležitá odolnost telefonu. Snad každému už někdy upadl telefon. Nejnovější technologie při výrobě zajišťují, že už jen málokterý telefon se při pádu zničí – největší problém bývá s poškrábaným sklem. Řeší se to dvěma hlavními způsoby – buď si koupíme kryt, nebo smarphone s vlastností zvanou „Gorilla glass“ – ta zajistí, že i při pádu z větší výšky přežije displej skoro všechno.

 

Opravdu ho potřebujete?

Důležitou věcí je si rozmyslet, co přesně od smartphonu očekáváte. Pokud si chcete jen volat a smskovat, chytrý telefon zkrátka nepotřebujete. Kvůli práci potřebujete vědět, když vám přijde email, hodil by se vám k tomu mp3 přehrávač a navíc ještě GPS do auta? Pak už se vám koupě rozhodně vyplatí. Také pokud rádi pravidelně kontrolujete své sociální sítě, je smartphone to pravé pro vás. Pomůže i v případě, že často a dlouho trávíte čas např. v městské hromadné dopravě – dá se použít jako obdoba čtečky, nebo si na něm přečtete nejnovější zprávy či zahrajete nějakou hru.

 

Konečný výběr

Hlavní je nic neuspěchat. Smartphone je přístroj, který budete pravděpodobně mít neustále u sebe, klidně i několik let. Nesedí vám klávesnice, kdy musíte ťukat na displej? Vyberte si telefon, kde je klávesnice vysouvací. Tenhle fotoaparát na mobilu se vám zdá nekvalitní? Zkuste jiný. Než si smartphone koupíte, pohrajte si s ním – zahrajte nějakou hru, zapněte nějakou aplikaci, zkuste, jak zní přehrávání hudby se sluchátky, vyfoťte si s ním něco, vezměte ho do ruky, jestli vám do ní dobře pasuje. A pamatujte, dámy – nezapomeňte, aby se vám hlavně prostě líbil.