Webové hry


Webové hry, nebo také browser hry, jsou typy her, které umožňují jednoduché, rychlé hraní, často s rozvinutými možnostmi komunikace a spolupráce s ostatními živými hráči.

Jistou součástí webových her jsou flashové hry, na které se v tomto článku také podíváme:

Ať už vás baví jakýkoliv žánr či druh her, u flashových her ho určitě naleznete: Závodní hry, puzzle, hudební hry, akční, simulátory… vše, na co zrovna budete mít náladu. Jednoduché i složité hry, každý najde hru dle své chuti.

V současnosti existuje značný počet serverů (webových portálů) s velkým množstvím flashových her, nahrávaných uživateli samotnými. Ve světovém měřítku je nejznámějším a nejrozšířenějším takovýmto portálem web www.kongregate.com, dále pak www.newgrounds.com nebo www.armorgames.com. Všechny umožňují hrát velké množství „flashovek“, recenzovaných samotnými hráči a vývojáři, což zčásti garantuje jejich kvalitu. Serverů a flashových her v angličtině je nepřeberné množství, a toto je opravdu pouze krátká ukázka těch nejčastěji používaných s nejvyššími počty návštěv.

V Česku se flashovými hrami zabývá také spousta serverů, mezi nejznámější patří www.gamepark.cz nebo třeba www.flashhry.cz. Je jich opravdu mnoho a spousta z nich je velice podobných, doporučuji proto využít služeb některého vyhledávače, a najít si „ten svůj“ osobně.

Co se týče her samotných, tak ač je každá jiná, lze u nich najít podobné „standardní“ prvky: Většina má horší grafiku než standardní PC hry a kratší herní délku. Naopak obvykle jsou zcela zdarma, pokud tedy nemluvíme o MMO (massive multiplayer online – online hra v multiplayeru) flash hrách. Takové často nabízejí podobné možnosti jako komerční počítačové multiplayerové hry, a placení v nich bývá téměř nutnost, ač jsou v základu často zdarma.

Jedny z nejlépe hodnocených flashovek všech dob zahrnují:

  1. Freefall tournament, http://www.freefalltournament.com/, online střílečku proti ostatním hráčům.
  2. Bloons TD, http://ninjakiwi.com/Games/Tower-Defense/Play/Bloons-Tower-Defense-5.html, tzv. Tower defense, kde pomocí stavby věží bráníte monstrům, aby se dostaly do vaší základny.
  3. Kingdom Rush, http://www.kingdomrush.com/, další tower defense.
  4. Learn to Fly, >, hra, kde učíte tučňáka létat. Zní to zvláště, ale může to být opravdu zábavné.

To jsou jen ukázkové příklady několika málo her, které se proslavily i mimo flashové portály, a dostaly se třeba i do mobilů nebo přímo jako konverze na PC.

 

Webové hry

Krátce se ještě ohlédneme za webovými hrami: To jsou hry, hrané přímo v prohlížeči okna. Obvykle programovány v Javě nebo ve flashi, vyznačují se jednoduchým principem hry, vysokou mírou kooperace mezi hráči a masivní uživatelskou základnou. Neustálý vývoj a různé jazykové verze jsou další časté prvky webových her. V českém prostředí byl dlouho oblíbený www.travian.cz a ryze český projekt www.darkelf.cz, ve světě jsou podobných her stovky různého ražení. Často je lze hrát i přes různé webové projekty, nebo stažením herního klienta do počítače.

 

Přidejte komentář