Zabezpečení počítače


Často se setkávám s názorem, že věnovat se zabezpečení vlastního počítače je zbytečné, zdlouhavé nebo neúnosně složité nebo dokonce, že používání bezpečnostních programů jen zbytečně zatěžuje počítač. Bohužel dnes je nebezpečí napadení nebo zneužití Vašeho počítače větší než kdykoli dříve, což je dáno masovým rozšířením výpočetní techniky do domácností.

Děsí Vás starosti se zabezpečením počítače? Nemusí! Právě ona rozšířenost počítačů zapříčinila, že tvůrci programů myslí na běžné uživatele. Zabezpečení počítače je otázkou několika jednoduchých úkonů nebo dokonce funguje automaticky. V tomto případě je nepřítelem bezpečnosti číslo jedna používání různých pochybných nelegálních kopií programů. Tyto programy počínaje operačním systémem (windows) přes kancelářský balík (office) a různé programy na zpracování videa, fotografií a hudby až po hry už většinou obsahují záškodnický software již přímo v sobě.

Mě se to netýká!

Říkáte si, že Vás se to netýká? Že nemáte počítači nic skutečně důležitého? Že nikdo nemá důvod šmejdit ve Vašem počítači? Omyl!

Při útoku viru nebo hackera můžete přijít jednoduše o všechno, co máte v počítači. Během chvíle ztratíte třeba nenahraditelné fotografie z dovolených, rodinných oslav, Vaších dětí, vnoučat nebo zvířecích mazlíčků. Dále pak třeba e-mailové kontakty na rodinu a známé, školní práce Vaše nebo Vašich blízkých, případně i Vaše účetnictví a všechny programy nainstalované ve Vašem počítači, od kterých nemáte instalační média atd. Položte si sami otázku, co a jak moc je pro Vás důležité. O to víc byste si měli dávat pozor na osobní data, jako jsou čísla účtů, hesla. A to není vše. Existují nástroje, které umí sledovat Vaši činnost na počítači včetně toho, na co se právě díváte, na co klikáte a co píšete na klávesnici. A klidně pokračujme dál. Počítač, který je pod vlivem škodlivého software, může být zneužit ke kriminální činnosti. Mluvíme hlavně o rozesílání nevyžádané pošty, o útocích na počítače třetí strany nebo o dalším šíření nebezpečných programů. Existuje i možnost šmírování Vašeho soukromí pomocí Vaší webkamery.

Jak se to ke mě dostane?

Způsobů existuje několik, jednoduché i komplikované. Všechny jsou bez výjimky velice rafinované. Dnes kralují takzvaní „e-mailový červy“. To vám přijde lákavý e-mail, který se Vás nějakým způsobem snaží přesvědčit k otevření jeho přílohy. V ní se samozřejmě skrývá onen škodlivý program, který ovládne Váš počítač. Bohužel již nelze spoléhat na to, že nebudete otevírat zprávy cizojazyčné nebo od neznámých odesílatelů. Vždy totiž existuje možnost, že úspěšně napadený počítač Vašeho známého byl zneužit k šíření takovéhoto programu.

Další možností, jak se nebezpečné programy do Vašeho počítače dostanou, je, že si je prostě sami nainstalujete. Týká se to hlavně nelegálních programů stažených z internetu a nebo vypálených od známých.

Dále existují počítačové viry zneužívající chyb jak operačního systému, tak i programů nainstalovaných v počítači. Tento způsob šíření je zákeřný v tom, že téměř nikdy nepotřebuje jakoukoliv součinnost Vás jako uživatele. Prostě stačí připojit počítač k jakékoliv počítačové síti, kde se již vyskytuje nějaký nakažený počítač, ať už k Vaší domácí síti či k Internetu.

Nakonec bych chtěl zmínit způsob nejzákeřnější. Škodlivý software Vám do počítače nainstaluje někdo, koho necháte fyzicky pracovat s Vaším počítačem. Třeba někdo ze známých nebo kamarádů Vašich děti atp. Říkáte si, proč by to někdo dělal? No třeba ze zvědavosti, recese nebo prostě ze zlé vůle. Ona i ta recese se může zvrhnout ke špatným činům. Vždyť to znáte – příležitost dělá zloděje.

Jak se tedy bránit?

Důvěryhodné programy: Takové nejzákladnější pravidlo je nepoužívat nelegální kopie programů. Většina těchto upravených pirátských verzí obsahuje viry už přímo v sobě. Již delší dobu neplatí, že originální software znamená horentní přemrštěné ceny. Velkovýrobci programů většinou nabízejí své produkty v takzvaných domácích nebo studentských verzích pro nekomerční použití zdarma nebo za zlomek komerční ceny. Nový počítač můžete pořídit včetně operačního systému (windows), který je již zahrnut v ceně. Třeba nejznámější kancelářský balík Microsoft Office v domácí verzi je nabízen za doporučenou cenu 1990 Kč s novým počítačem. Při koupi samostatného balíku zaplatíte 2490 Kč. Sada obsahuje celkem 4 programy a lze ji v rámci jedné domácnosti používat zároveň až na třech počítačích. Dodejme že komerční verze této sady se blíží k ceně deset tisíc korun pro jeden počítač.

Pokud se Vám i toto zdá příliš drahé a zatěžuje to Váš domácí rozpočet, existují i programy, které jsou k legálnímu a bezpečnému použití naprosto zdarma. Jmenujme například kancelářský balík OpenOffice (stažení z internetu: http://www.openoffice.cz/stahnout/) nebo grafický program Gimp (stažení z internetu: http://www.gimp.cz/ke-stazeni/). Nemusíte se bát, že se jedná o nějaké jednoduché polofunkční náhražky. Jde o komplexní moderní programy, u kterých jen stěží narazíte na hranice jejich použití. Téměř ke všem doma běžně používaným programů existuje bezplatná varianta, dokonce i operační systém lze nahradit bezplatným systémem GNU/linux. Již dávno neplatí, že tento systém je pouze pro extravagantní počítačové nadšence. Například systém Ubuntu by měl zvládnou nainstalovat a používat každý běžný uživatel počítače (možno i zakoupit v běžných knihkupectvích společně s podrobnou příručkou. Více informací na http://www.ubuntu.cz).

V předchozím odstavci jsem Vám nabídl programy ke stažení zdarma z Internetu. Je ovšem důležité zmínit, že na různých internetových stránkách jsou nabízeny programy ke stažení, které mají uživatele nalákat a přimět je ke stažení a nainstalování virů. Stahujte proto programy, které znáte a jen z důvěryhodných internetových serverů.

Věřím že pro běžného uživatele, který se v problematice počítačových programů nepohybuje profesionálně, je těžké odhadnout důvěryhodnost severů pro stažení. Jednoduché pravidlo pro všechny je stahovat programy z domovských stránek programů, nebo na doporučovaných stránkách, které znáte z dřívějška, nebo ze specializovaných serverů jako jsou slunecnice.cz nebo stahuj.cz.

Samostatnou kapitolou je stahování nelegálních her. Je to vždy obrovské riziko. Nové herní hity sice stojí tisíce korun, ovšem už pár měsíců po jejich vydání zlevňují na několik stokorun. Nebo můžete využít některého aukčního serveru a koupit hry „již hrané“ například na Aukru.

Aktualizovaný systém: Dnešní počítačové programy včetně operačních systémů jsou po programátorské stránce velice rozsáhlé a komplikované. Jedna ze základních programátorských pouček zní: Každý program obsahuje nejméně jednu bezpečnostní chybu. A právě tyto chyby využívají různé počítačové viry pro své šíření. Většina výrobců programů tyto mezery průběžně opravuje vydáváním různých opravných balíčků či nových verzí programů. Opravování těchto chyb je daleko nejdůležitější právě u operačního systému (windows). Proto ve svém počítači udržujte systém v aktualizovaném stavu zapnutím automatických aktualizací a pravidelným aktualizováním. Podstatně tím snížíte riziko, že škodlivý software najde skulinku, která mu umožní uhnízdit se ve Vašem počítači.

Firewall: Tímto tématem se dostáváme již k aktivní obraně před počítačovými útoky. Firewall je taková „vyšší dívčí“ počítačové bezpečnosti. Hlídá Vaše připojení k počítačové síti, zejména k internetu. Říká se, že první útok na počítač z internetu přijde do pěti sekund od jeho připojení. Jisté ovšem je, že tak rozsáhlá počítačová síť jako je Internet je pro Váš počítač velice nepřátelské prostředí. Internet totiž nejsou jen www stránky, ale především propojení stovek miliónů počítačů a ne všechny jsou připojeny s dobrými úmysly. Firewall v překladu znamená „Ohnivá zeď“ a skutečně tak i funguje. Je zdí mezi počítačovou sítí a Vaším PC, přes kterou projde jen to „dobré“ a vše ostatní je spáleno. Funguje v obou směrech. Chrání Vás tedy před tím, co by chtělo zvenčí k Vám. A v případě, že je Váš počítač nějakým způsobem již škodlivými programy infiltrován, tak se snaží zamezit odesílání Vašich citlivých dat ven. Operační systém Windows má od verze XP service pack 2 (SP2) firewall integrovaný a zapnutý přímo v základní instalaci. Existují i firewally jiných výrobců, které oplývají spoustou funkcí (Outpost, Comodo, Sunbelt, Zonealarm…). Popisovat funkce a ovládání těchto produktů by bylo zdlouhavé, proto Vás odkážu na dokumentaci jednotlivých programů.

Antivir: Antivirové programy jsou ve světě počítačové bezpečnosti poměrně známé a diskutované. Jistě nejsou samospásným řešením, ale nenechte si od nikoho namluvit, že jsou k ničemu. Tyto systémy jsou naopak základním prvkem počítačové bezpečnosti. Velká část antivirových programů již není pouhým „antivirem“, ale komplexním systémem chránící Váš počítač i firewallem, filtrem nevyžádané pošty, kontrolou integrity systému a spoustou různých funkcí. Výrobci se ve funkčnosti svých produktů tak předhánějí, že nemá valného významu zde všechny různé funkce popisovat. I v této oblasti jsou nabízeny programy zdarma. Nutno však podotknout, že většina antivirových řešení zdarma je nějakým způsobem ochuzena oproti svým placeným verzím – respektive placené verze nabízejí nezanedbatelná vylepšení. Z bezplatných řešení jmenujme například Microsoft Security Essentials, Avast Home, AVG free, Avira Antivir Personal.

Doufám, že jsem Vás příliš nevyděsil. S počítačovými viry je to podobné jako s lidskými nemocemi. I když jsou ulice plné bacilů a virů, tak to hned neznamená, že když vyjdeme ven, tak okamžitě onemocníme a zemřeme. Tak jako mytím rukou, tepelnou úpravou pokrmů a domácím úklidem pomáháme našemu imunitnímu systému bojovat s nákazou, tak zodpovědným chováním při práci s počítačem pomáháme bojovat bezpečnostním programům proti hackerům a počítačovým virům.

Štítky: , , , ,

Přidejte komentář