- Zinnia - http://zinnia.cz -

Jak správně vykročit do nového, zdravějšího, roku?

Taky jste si letos daly předsevzetí, že během svátků budete své chutě držet na uzdě, abyste nemusely řešit kila navíc? A jak to dopadlo? Je prokázáno, že většina z těchto předsevzetí vezme za své velice rychle a jen málokdo odolá. Nesmutněte, raději vykročte do dalšího roku s úsměvem a v pohodě. A jak podpořit zdraví? Máme tipy.

Dietám vstup zakázán!

Cca 90 % lidí uteče od svého předsevzetí zhubnout během nebo po svátcích určitý počet kil, podobně dopadají ti, kteří se bezhlavě vrhnou do nesmyslných diet. Hladovění a odpírání si všeho možného není cesta. Rozum do hrsti, tužku do ruky a hurá do plánování!

1. Kontrola kuchyně

Změna jídelních zvyklostí jinde prostě začít nemůže. Prohlédněte si svou kuchyň a zkontrolujte kuchyňské potřeby [1], které používáte. Staré a poškozené nádobí může sloužit jako nostalgická vzpomínka, ale pro vaření se už opravdu nehodí. A proč nevyužít povánoční a novoroční slevy, nebo dárky od Ježíška?

Krásným a praktickým dárkem může být nová sada hrnců od Tescomy

2. Jídelníček

Základem zdravého hubnutí jsou změny, které jste schopné přijmout. A to dlouhodobě! Sepište si všechny zásady zdravého stravování (5x denně zeleninu a ovoce, 5 porcí denně, snídat atd.) a pak si rozmyslete, kolik z nich dokážete splnit. Ideálně si vyberte dvě položky a snažte se je opravdu dodržovat. Uvidíte, že vaše tělo vám bude vděčné. Možná nezhubnete 5 kg za týden, ale o to větší máte šanci, že si nižší váhu udržíte. Výborným pomocníkem se vám mohou stát pekáče [2]. Internet nabízí nepřeberné množství zdravých receptů, které jednoduše připravíte v troubě a nemusíte pak bojovat se špinavým nádobím.

3. Stolování

Kvalita stolování ovlivňuje váš životní styl více, než jste ochotné si přiznat! Ruku na srdce – kolikrát se odbudete bagetou, jídlem jen tak z krabičky, nebo jak často jíte v obýváku u televize? S tím je konec, jídlo by nemělo být součástí další činnosti, ale měly byste se mu plně věnovat. Každý den si udělejte čas na alespoň jedno společné jídlo a klidně si z něj udělejte něco výjimečného – jídelní příbory [3] a servis po babičce přece nemusíte mít na stole jen o Vánocích.

Samozřejmě, že zdravý životní styl se neobejde ani bez pohybu. Ale spíše než abyste braly útokem posilovnu, začněte se cvičením zvolna. Hlavně ty, které mají skutečnou nadváhu nebo dokonce obezitu, by si mohly přílišným a nevhodným cvičením poškodit zdraví. Vhodným cvičením nejen pro začátečníky je třeba obyčejná chůze. Jaké další sporty můžete vyzkoušet, se můžete dozvědět zde [4].