Semínka: Na chuť i pro zdraví


Roasted Pumpkin SeedsSemínka. Naši předkové, a ani nemusíme v paměti tak daleko, znali jejich blahodárný vliv na naše zažívání i mysl. Jejich věhlas se, bohužel, s příchodem moderního způsobu stravování na nějaký čas vytratil. S dnešním trendem, který podporuje „návrat ke kořenům“ se jejich používání v kuchyni začíná pomalu ale jistě vracet zpět.

Co je malé…

Těžko jen uvěřit, že v tak malé potravině, jako je semínko, se ukrývá tolik aktivních látek. Vždyť z malého semínka vyroste krásná kytka, plodina i mohutný strom. V semenech najdete proteiny, vitaminy, vlákninu i mastné kyseliny.

Pojídat například můžete semínka dýně. Pravidelné pojídání (alespoň malá dětská hrst denně) pomůže snížit vysoký krevní tlak, stejně jako zvýšený cholesterol. Jejich blahodárný účinek je prokázaný i proti vlivům stárnutí pokožky. Pokud trpíte opakovanými záněty močového měchýře, pomůžou dýňová semínka i tady.

Sezam není jen oblíbeným posypem slaných tyčinek či celozrnného pečiva. Sezamová semínka je vhodné konzumovat převážně v době zvýšené psychické zátěže. Díky svým látkám, nám pomůžou zvládnout psychicky náročné období daleko lépe. Jejich pravidelná konzumace je navíc prospěšná naší pleti, vlasům i kvalitě nehtů.

Slunečnicová semínka chutnají nejen ptáčkům. Semínka slunečnic mají stejné účinky jak předepsaná antidepresiva. Jejich pojídání navíc pozitivně ovlivňuje činnost mozku. Pokud jich „zchroupete“ pár hodinu před spaní, mají i blahodárný vliv na kvalitní spánek.

Mák je oblíbenou nádivkou koláčů i buchet. Samotná semínka obsahujíc tolik vápníku, že se hravě vyrovnají, ne-li dokonce předčí mléko. Mák se tedy doporučuje konzumovat při „slábnutí“ kostí a v prevenci proti osteoporóze.

Konopí je hodně diskutovaná „květina“. Jedni vychvalují její léčebné účinky, druzí zatracují její návykovost. Nic to však nemění na tom, že semínka získaná z konopí podporují imunitní systém, prospívají pokožce a pomáhají při bolestivé menstruaci. Dobré je však podotknout, že se nemusíte bát „návyku“. Semínka konopí neobsahují žádné stopy THC.

Len není jen k výrobě tkaniny. Lněná semínka pomáhají i našemu zdraví. Jejich hlavní „zázrak“ tkví ve vysoké zásobárně omega 3 mastných kyselin. Díky tomu pomáhají lněná semínka snižovat hladinu cholesterolu, či snížit riziko mozkových příhod. Kromě omega3 mastných kyselin obsahují i velké množství vlákniny. Vláknina zase blahodárně působí na naše zažívání.

Naklíčená varianta zdraví

Semínka můžete dát naklíčit. Obzvláště vhodná jsou semínka obilí. Klíčky obilí obsahují spoustu vitaminu E, díky kterému náš organismus stárne výrazně pomaleji. Celkově je jejich pojídání přírodním lékem v boji proti většině civilizačních chorob. Vyklíčení semínek není opravdu žádná věda. Stačí vybrat zdravá pevná semena, propláchnout vodou a na noc nechat ve vodě „nabobtnat“ pak je stačí rozložit do misky a zalít trochou vody. Do třech dnů, začnou semínka klíčit. Naklíčená semínka se hodí do všech zeleninových salátů.

Jak využít?

Semínka můžete pojídat v jejich syrové podobě. V takovém případě jsou nejúčinnější. Nutno říci, že i většinou chutným a vítaným zpestřením jídelníčku. Semínka se používají i k výrobě speciálních olejů, které vám jejich použití zase o něco více usnadní. Semínka jsou vhodná například i jako přísada na pečení.

Kde koupit?

Nabídka českých supermarketů reaguje na spotřebitele pozitivně. Většinu z popsaných druhů semínek má již ve své nabídce. Celou škálu semínek a výrobků z nich však najdete v obchodech se zdravou výživou.

Přidejte komentář