TĚHOTENSTVÍ – 1. měsíc


V prvé řadě, aby mohlo vzniknout těhotenství, potažmo dítě a s ním nový život, musí nejprve dojít k oplození. K tomu dochází většinou v průběhu 2. týdne od začátku menstruace. Oplozené vajíčko putuje vejcovodem do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

V tomto měsíci vzniká z maličkého, mikroskopického zárodku malé stvoření. Embryo je na konci 1. měsíce velké pouze několik milimetrů.

Někdy v této době začíná tělo těhotné ženy produkovat hormony gonadotropiny. Ty mají za úkol zabránit další menstruaci a také ovlivňují vznik žlutého tělíska.

Koncem prvního měsíce se již dá těhotenství zjistit těhotenským testem, který koupíte v lékárně. V tomto období se také mohou začít projevovat první těhotenské příznaky.

Na konci prvního měsíce je miminko velké několik milimetrů a již je patrná hlavička, kostrč a zárodky končetin a vnitřních orgánů. Také začíná fungovat krevní oběh.

Sportování

Těhotenství není žádná nemoc, nemusí vás nijak omezovat – ano, není vhodné kouřit, pít alkohol, užívat omamné látky, léky smíte pouze po domluvě s lékařem, ale z hlediska sportu to takto neplatí. Čím lépe a zdravěji se budete cítit, tím lépe pro Vaše budoucí miminko. Pokud pravidelně cvičíte, je to jenom dobře. Platí zde jediná zásada – nepřetěžovat se a šetřit se. V případě, že děláte nějaký náročnější sport, zkonzultujte raději vhodnost dané sportovní aktivity s Vaším lékařem.

Pokud nejste zvyklá sportovat, zkuste si občas zajít do bazénu. Plavání je velmi šetrný sport, který prospěje nejen vám, ale i vašemu budoucímu dítěti.

V případě jakýchkoliv pochybností či problémům, informujte svého lékaře. Nebojte se s ním mluvit, určitě Vám poradí a pokusí se s Vámi veškeré problémy vyřešit.

Štítky:

Přidejte komentář