Žluté zlato chutná, léčí i krášlí


Nevíte o čem je řeč? Žluté zlato, nebo-li med, je nejen sladký, voňavý, ale i plný tělu prospěšných látek.

Děkuji vám včeličky

Kdo si myslí, že včela sbírá med? Pokud si myslíte, že odpověď je velice snadná, pak jste na velikém omylu. Včela sbírá pouze nektar z květů květin a stromů, který ukládá do plástů ve včelím úlu. Včely „sběračky“ vystřídávají v práci včely, který nektar čistí od vody a obohatí ho o enzymy z vlastních žláz. Takovouto hmotu opět uloží do plástů, kde nektar „dozrává“. Včeličky jsou chytrá stvoření, poznají, že je správně zralý, zavřou ho voskovým víčkem, aby měly dost velké zásoby potravy přes zimu. Pak ale přijde člověk…

Květinový med

Květinový med je přírodní koncentrát nektarů z květů rostlin. V jeho obsahu najdeme pylová zrna, která dodávají látky s povzbuzujícími účinky. Květový med má vysoký obsah glukózy i fruktózy, díky tomu je velice dobře stravitelný. Jeho barva je světlá.

Medovicový med

Medovicový med se získává převážně z medovice, tedy ze sladké šťávy, která je obsažena v míze dřevin. Oproti květinovému medu obsahuje daleko více fruktózy a dextrinů, minerálních látek a stopových prvků. Jeho vůně je výraznější a chuť plnější a barva díky obsahům dřevin výrazně tmavší.

V medu najdete

V medu najdete více než jednu prospěšnou látku. Med obsahuje enzymy, minerální látky, vitamíny, bílkoviny, aminokyseliny, organické kyseliny, barviva, vonné látky, vodu, fruktózu, sacharózu a glukózu.

Med chutná

A jak! Pohádkově sladké chuti podlehnou malí i velcí strávníci. Chutná jako sladidlo do čaje i na chlebu s máslem. Vynikající je jako přísada do různých moučníků, salátů i hlavních jídel. Vždyť takové pečené medové kuře nebo sladký medovník, to jsou pokrmy hodné ucházet se o místo na královské tabuli.

Med léčí

Med je odpradávna považován za jedno z nejsilnějších přirozených antibiotik. Našemu tělu pomáhá v boji proti velké řadě mikroorganismů. Skvěle nám pomůže v léčbě dýchacích cest, ale i jako prevence před nachlazením, angín nebo zánětům průdušek. Lžička medu ráno a večer, nebo si medem osladit čaj, to je zaručený recept přírodní prevence před nemocemi.
Jistě znáte i lék na nespavost, lžičku medu do horkého mléka. Ano, med dokáže bojovat i s nespavostí, nervovým vypětím nebo migrénách.
K jeho dalším plusům patří úprava vysokého krevního tlaku, posilování srdce, urychlí léčbu žaludečních vředů, pomáhá s trávícími problémy a mnoho dalšího.

Medem proti únavě i tloustnutí

Díky jednoduchým cukrům, které med obsahuje, se snadno vstřebává do svalů. Když ho je v těle dostatek, uloží se v játrech jako glykogen. Když tělo vydá přemíru energie nebo je ve stresu, glykogen se uvolní a pomůže tělu nápor zvládnout.

Přidejte komentář