V jaké době to vlastně žijeme?


koupeno-Panika u počítačeNaše doba bývá často označovaná jako informační, rychlá a uspěchaná. Jaké klady a zápory ale opravdu přináší, a jak z ní vytěžit maximum?

 

Kdo má informace, má vše!

Obecně se tvrdí, že je v dnešní době si informace obstarat, což se asi dá pokládat za fakt. Na druhou stranu ale je rovněž díky rozličným zdrojům mnohem těžší informace třídit a vybírat si ty správné důvěryhodné zdroje. Kdo v tomto umí chodit, má vyhráno. Tok informací se však neustále zrychluje a na lidi je kladen stále větší tlak, kdo toto tempo už neudýchá, má smůlu. Stres je všudypřítomný, což se podepisuje zejména na lidech žijících ve městech.

Moderní komunikace

Chytré telefony dnes ovládají už batolata, sociální sítě si zakládají už školáci, tyto a další komunikační prostředky jsou dnes běžné pro nás všechny. Je skvělé, že se díky těmto věcem můžeme spojit i s lidmi, co jsou třeba i kontinent vzdálení a dorozumívat se téměř zdarma. Na druhou stranu je poněkud smutné, když jste svědky toho, že si dva mladí lidé sedící na lavičce sdělují své dojmy skrze telefon. Mnoho lidí je zcela pohlceno touto informační dobou a virtuálním kontaktem, že skoro zapomínají na život existující za hranicí monitoru či telefonu. Místo toho, aby vyráželi se svými vrstevníky ven, spokojí se s chatem. Toto mé tvrzení dokazuje i stále vyšší procentu lidí závislých na internetu.

 

Rychlé občerstvení

Dík rychlému toku informací se dnes urychluje naprosto vše, tedy i to, jakým způsobem se stravujeme. Rychlá občerstvení jsou dnes téměř všude a jejich obliba stále narůstá. Je skvělé, že člověk občas nemusí vařit, když je toho na něj zrovna moc a je unaven. Z pár hranolků jednou za měsíc člověk deset kilo rovněž nepřibere, ovšem je to jako se vším, když to někdo přehání, nebude to mít dobré následky. Tento typ jídla je obvykle velmi kalorický, tučný a hlavně neobsahuje všechny potřebné živiny a vitamíny, které tělo potřebuje. To vše se samozřejmě na vašem těle a zdraví při zvýšené konzumaci toho typu jídla projeví.

 

Delší život a lepší zdravotní péče?

Průměrná délka života se ve vyspělých státech neustále zvyšuje, rovněž úroveň zdravotní péče stoupá, takže bychom se teoreticky měli těšit dlouhému zdravému životu? Bohužel naše zdraví likviduje stále větší množství nových tzv. civilizačních chorob. Některé tyto onemocnění jsou relativně „neškodné“ jako třeba slabší forma alergie, kterou dnes trpí doslova masy lidí, avšak život dokáží otrávit pěkně. Další tyto onemocnění jsou smrtelná. Stále větší procento užívá i na běžné onemocnění léčbu antibiotiky, které jsou pro naši civilizaci nutná, a na která si postupně vypěstováváme imunitu. Disponujeme možná delším životem, ale je rovněž šťastnější a bohatší?

 

Jak se chováme k bližnímu svému?

Když denně cestuji MHD a pozoruji chování lidí k sobě navzájem, opravdu se nestačím divit. Jako by se laskavost nebo alespoň dobré mravy někam vytratili. Mnoho lidí je nerudných, vystresovaných a nevyrovnaných. Mnoho lidí, jako by jen čekalo na příležitost se s někým pohádat. Rozhodně neříkám, že se takto chová každý, ale opravdu pozoruji ten tlak, to napětí, které mezi lidmi panuje. A říkám si, kam až tato nesnášenlivost, sobeckost a bezohlednost povede? Opravdu je moderní doba jen pro lidi s ostrými lokty, jen tak lze přežít?

 

Je tedy jasné, že tato doba, tak jako i každá jiná má své plusy i mínusy. Nezbývá než si najít svůj způsob, jak se s nedokonalostmi vyrovnat, a jak z plusů vytěžit maximum.

Přidejte komentář