1. září: Škola začíná!


Koupeno - ŠkolačkaNástup povinností s 1. zářím se blíží mílovými kroky. Do školních lavic usedne spousta nových prvňáčků, „ostřílených“ žáčků i mnoho pubertálních studentů. Pro děti je návrat po prázdninových dnech volna zpátky do reality krutý, pro rodiče je zde opět čas vnesení řádu do běžných všedních dní.

Zvoní poprvé

Asi nejvíce si první školní den užijí malí caparti, kterým končí pomyslné dětství a nastupuje období povinností. Doba, kdy se z roztomilého předškoláka stane žák je náročná pro obě strany. Jak pro dítě, tak pro rodiče.

Než půjde do školy, mělo by dítě bez problémů zvládnout následující:

Dítko by mělo vyslovit všechny hlásky srozumitelně, první půl rok školy se ještě bere v toleranci nedotažené „R“ nebo „Ř“.

Slovní zásoba by měla obsahovat kolem 2500 slov.

Pokud dítě vyslechne pohádku, mělo by být schopno ji vlastními slovy zkráceně převyprávět.

Znát své jméno, příjmení a adresu by mělo být samozřejmostí.

Dítě by se mělo také umět soustředit na zadaný úkol. Ze začátku stačí plná soustředěnost po dobu dvaceti minut.

Vnímání prostorových pojmů jako před, za, nahoře, dole, napravo a nalevo by mělo být naprosto zažité.

Jemná motorika by měla být dostatečně vyvinutá – poznáte podle stylu držení tužky a uvolněného zápěstí. Předškolák by měl být schopný namalovat rovnou čáru i kruh, stejně tak jako postavu se všemi jejími náležitostmi. Práce s nůžkami by mu neměla dělat žádný problém.

Pokud toto váš předškolák v době prázdnin bez problémů zvládá, není žádný důvod se obávat, že by nezvládl usednutí do školních lavic s úsměvem na rtu a vy v klidu, že je dostatečně připravený začít objevovat „tajemství“ školní docházky. Má-li dítko v nějakém bodíku nedostatky, můžete pilovat např. formou speciálně vytvořených sešitů pro předškoláky.

Školní příprava

Vybavení školními pomůckami je postrachem všech rodičů. Pomalu celé září neznáme nic jiného než se cestou z práce stavit v papírnictví i když zásoby supermarketů také nejsou špatné.

Zkuste se podívat na stránky školy, zda nemají na svých internetových stránkách seznam pomůcek pro jednotlivé třídy a připravit si tak vše potřebné ještě před prvním zvoněním. Výbava výtvarných kufříků a tělocviků se léta nemění, tady je příprava snadnější. Vyvarujte se nakupování obalů s předstihem, většina učebnic má rozměry atypické.

Příprava penálu je stejná po celých devět let základní školy, snad jen barevnost pastelek je rok od roku menší. Základem by mělo být kvalitní pero, pokud je gumovací pak ještě lépe. Obyčejné měkké tužky, guma, ořezávátko, malé pravítko. U větších školáků trojúhelník s ryskou, kružítko a mikrotužka. Malým školáčkům raději každou věc podepište, jinak budete celé vybavení kupovat v neutuchajícím kolotoči.

Školními taškami či batohy pro větší školáky obchody i e-shopy přetékají. Záleží jen na vašem vkusu a stavu konta, jakou tašku pořídíte. Nejlevnější začínají už od zhruba šesti set korun. Za ty dražší dáte i dva tisíce. Spousta výrobců vyrábí tašky, k tomu v jednou designu penál, desky i obaly na sešity či pytlík na bačkory.

Domácí příprava

Pokud chcete, aby mělo dítko ve škole dobrý prospěch, musíte mu doma vytvořit správné podmínky. Psaní úkolů u kuchyňského stolu a ukládání školních pomůcek mezi hračky není zrovna ideální způsob. Každé dítě školou povinné by mělo mít svůj vlastní pracovní stůl, s dostatečným a správně rozloženým osvětlením. Dostatečně velký úložný prostor vyhrazený pouze na školní pomůcky by měl být samozřejmostí. Od první třídy je důležité dítě naučit vypracovávat úkoly v klidu, bez zapnuté televize či rádia.

Přidejte komentář