Comenia Script – jedni nadávají, druzí jsou nadšení


Comenia Script

Ukázka písma z webu autorky

Comenia Script je nové písmo, kterým mají psát malí prvňáčci. Jedná se o upravené tiskací písmo, které má být snadnější na naučení, čitelnější, funkčnější a estetičtější. Celkově je upraveno pro potřebu školáků.
Písmo má především tu výhodu, že je mnohem snazší na naučení než klasické psací písmo a že s ním budou moct starší žáci psát rychleji.
Výhoda Comenia Scriptu je i to, že se může používat i k tisku. Například v učebnicích nebo dětských knihách, takže se budou malí žáci setkávat z počátku pouze s jedním druhem písma a nebudou se muset číst tiskací i psací písmo.
Z počátku má být písmo nasazeno na 40 pilotních školách. Zde bude Comenia Script vyzkoušen a dle výsledků se postupně rozšíří do dalších škol v České republice nebo dojde ke zrušení tohoto projektu. Zrušení je ale velmi nepravděpodobné, protože do něj již bylo investováno mnoho financí a odborníci jsou přesvědčeni, pro děti bude mnohem lepší než současné psací písmo. Ostatně mnoho starších školáků postupně přejdou na písmo, které se velmi podobá Comenia Scriptu sami od sebe.
Další výhodou je, že Comenia Script obsahuje písmena, která mají několik variant, jak je napsat, dítě si tak zvolí právě tu, která mu vyhovuje. Varianty jsou si natolik podobné, že písmo budou schopní přečíst i lidé, kteří se Comenia Script neučili.
Toto písmo má malou i velkou abecedu, s tím, že jsou písmena upravena tak, aby děti měly možnost je na sebe napojovat tak, jak jsme zvyklí u psacího písma. Zda tuto možnost využijí, záleží na jednotlivých dětech. Stejně tak sklon písma není jasně dán. Dítě se samo může rozhodnout, s jakým sklonem bude psát tak, aby to bylo přirozené pro jeho osobnost.
Jako nevýhodu ale vidím především fakt, že starší žáci, ale i rodiče či učitelé jsou zvyklí používat buď klasické tiskací písmo nebo psací písmo, takže tak malí žáci, kteří se budou učit psát, ale i číst Comenia Script možná budou mít problém přečíst vzkaz od rodičů nebo zápis od učitele z tabule.

Autorkou nového písma je paní Radana Lencová. Spoustu dalších informací se můžete dozvědět na její internetové stránce http://www.lencova.eu/

Štítky: ,

Komentáře k “Comenia Script – jedni nadávají, druzí jsou nadšení”(jeden komentář)

  • Jana:

    může mi někdo vysvětlit – jak budou psát rychleji? stejně se musí ve „vzduchu“ dělat spojnice mezi písmeny….. není ta „výhoda“ pro autorku spíš v tom, že dostane za používání této patkovosti (písmo je patkové – naprosto nechápu proč, proč to třeba, když už musí mít natruc nějaké písmo, proč to není třeba typ Ariel), zaplaceno? protože každá škola musí si tohle na svoje používání zaplatit…
    psaní psacího písma – to bylo trénování jemné motoriky dítěte… a nyní budeme trénovat správné patky, místo aby se fakt v tom školství něco posunulo, tak se vsunula dětem tahle mazanice

Přidejte komentář