Děti a škola


Prázdniny se překulily do své druhé poloviny a většině rodičům začínají nabíhat vrásky na čele. Škola a povinnosti spojené s ní se blíží doslova mílovými kroky. Děti se vracejí z táborů, dovolených nebo pobytů od babiček sice krásně opálené a odpočinuté, ale také pěkně rozjívené a s nabouraným pravidelným pevným režimem. Vrátit je zpátky do „školního“ kolotoče dá pěkně tvrdou práci.

Místo pro učení

Pokud nastupuje vaše dítko 1. září do školy úplně poprvé, máte stíženou přípravu o hodně důležitou věc a to sice přípravu pracovního koutu, respektive stolu.

Aby se dítě na učení mohlo dobře soustředit, pracovní kout je pro něho více než důležitý. Pár pevných rad výběr stolu má. Stůl by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu s dostatkem přímého osvětlení. Ideálně byste měli budoucímu školákovi umístit stůl pod okno, nebo tak, aby osvětlení dopadalo u praváku z levé strany a u leváků naopak (výběr je důležitý kvůli stínění při psaní). Nedílnou součástí pracovního koutu by mělo být dostatečné umělé osvětlení, při kterém si dítě za tmavých dlouhých večerů nezkazí oči a do učebnic nebude muset „mžourat“. Pracovní deska stolu musí mít snadnou údržbu, přehledně uspořádanou plochu (své místo mají pastelky, fixy, gumy, nůžky atd.). Stejně tak jako povrch stolu musí mít školák dostatečný prostor na úklid učebnic a sešitů. Nedílnou součástí stolu musí být kvalitní židle, na které dítko bude sedět spoustu hodin.

 Režim není dril

Režim dne se musí naučit stejně tak pracující člověk i školák. Na první pohled by se mohlo zdát, že děti chodí školy, poté do družiny, odpoledne zvládnou zájmové kroužky, večer napíší úkoly a jdou do postele. Takto hezky za sebou pět dní v týdnu. Ale je tomu opravdu tak? Dětem od začátku školního roku musí rodiče vymezit jasné mantinely, přes které zkrátka vlak nejede. My rodiče, musíme dětem s denním režimem dostatečně pomoci a to hlavně na začátku školního roku. Zamyslete se, jestli dítě není zbytečně přetěžováno zájmovými kroužky. Je sice hezké mít baletku s perfektní angličtinou a fotbalistu s výtvarným nadáním, ale daň za to je opravdu vysoká. Dbejte na to, aby mělo dítě alespoň jedno odpoledne v týdnu čas jen pro sebe a své záliby. Není fér po něm od malinka chtít aby jelo na „plný plyn“. K pravidelnému režimu patří i dostatečná dávka spánku. Osm hodin kvalitního spánku bez zapnuté televize by mělo být samozřejmostí. Jen tak se dítě může kvalitně připravit na nový školní den.

Jídlo jako jed, jídlo jako lék

Děti milují sladké, raději snědí dva banány než jedno rajče. A to v tom lepším případě. S nástupem školy začíná nám, maminkám, nekonečný kolotoč výživných snídaní a svačin. Snídaně je základ dne a pro děti školou povinné to platí dvojnásob. S kvalitní snídají je start do nového dne daleko příjemnější. Hladové celé dopoledne dítě být také nemůže, to dá rozum. Naprosto nevhodné je dávání peněz na svačinu. Jen málo které dítě si místo sušenky koupí opravdu něco pořádného. Takže nezbývá nic jiného než mazat rohlíky (raději celozrnné), kupovat jogurty a vyrábět pomazánky. Svačina by měla také obsahovat kvalitní nápoj. Nejlepší je stolní voda (moc dětí nenadchne), ovocný čaj nebo zředěný džus.

 Hurá na nákupy

No a zkontrolovat před koncem prázdnin použitelnost školní tašky (většinou vydrží rok i ta sebekvalitnější 🙂 ), dokoupit pastelky, nůžky, tužky, kružítka, pravítka atd. Na seznam sešitů a obalů je lepší si počkat na začátek školního roku. Vybavit baťoh na tělocvik kvalitní obuví, tepláky, kraťasy a tričkem. V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat přezutí dítka. V přezůvkách tráví většinu dne, tak ať ho neškrtí, netlačí a nedeformují tím nohu.

Štítky: , ,

Přidejte komentář