Jak zabavit děti aneb konec řádění venku


Nejtěžší období pro nás rodiče nastoupilo. Za okny déšť, vítr a zima. Počasí nemastné a neslané nemilují ani naše děti. Řádění venku s kamarády skončilo a před námi je pěkných pár měsíců, kdy děti potřebují náš zvýšený zájem. Ale jak je jen zabavit?

Samozřejmě zde nenajdete, milé dámy, univerzální návod jak vaši ratolest stoprocentně zabavit. V úvahu lze brát spoustu faktorů, z nichž nejpodstatnějším je rozhodně věk dítka. Určitě se mnou budete souhlasit, když uvedu, že nejtěžší je najít zábavu pro děti od batolecího věku do cca 10 let. Pak už, co si budeme povídat, o naši celoodpolední péči ztrácejí zájem a jedno kolo pexesa či karet jim bohatě stačí.

Skvělé je, když se dítko věnuje dlouhodobě nějakému sportu. Pravidelné tréninky totiž nekončí s úderem špatného počasí a tak mají možnost i více aktivní děti se řádně „vybít“. Pokud jste zatím žádný sport nezkoušeli, těžko najdete na podzim (již je všude po zápisech) nějaké volné místečko. Budete se tedy muset poohlédnout po hodinách dětského cvičení (nejen pro batolata) nebo dětského aerobiku (nejen pro holčičky). V období špatného počasí se dítě dostatečně vyblbne a vás mine nákladná finanční investice jako u baletu, juda, fotbalu, hokeje atd. Tyto lekce se většinou platí hodinu od hodiny. Když dítě na hodinu odvedete, poohlédněte se rovnou, jestli v tom samém areálu nebo blízkém okolí není i cvičení pro dospělé. Zabila byste rovnou dvě mouchy jednou ranou. Zabavíte dítě a zároveň uděláte něco pro sebe.

Samozřejmostí při špatném počasí je dostatečně bohatá zásoba stolních her. Hry jako Člověče, nezlob se, Pexeso nebo karty by měly být stejným základním vybavením domácnosti jako lékárnička. Pro větší děti je určitě skvělá hra Scrabble, Dostihy a sázky a jiné podle jejich věku a zralosti. Určitě budou děti rády, pokud je naučíte hry, jaké nám stačily dříve. K těm stačí tužka a papír a můžete začít. Pamatujete na lodě, piškvorky nebo město, jméno, zvíře… Za pár let budete ještě rády vzpomínat na dlouhé temné večery, kdy děti dychtily strávit s vámi co nejvíce času a vy jste po stopadesáté prohrála v pexesu (na děti v téhle hře má totiž jen málokterý dospělý).

 

Víkendy jsou, když je venku ošklivé počasí, opravdu dlouhé. Abyste mohli strávit co nejvíce času pospolu jako rodina a zároveň se nenudili, vyrazte na výlet. Tipů kam vyrazit určitě najdete spoustu. Kromě oblíbených „koupacích“ výletů do aqvaparků na vás čekají různá výstaviště s tématikou, která bude bavit vás i děti. Takový výlet do botanické zahrady nebo výstava vlaků zaujme jak děti, tak dospělé. Jistým „zásahem do černého“ je pak návštěva kina.

Zábava, kterou děti milují nejvíce je tvoření. Takže vezměte papírnictví a krámek s kreativní tvorbou útokem a nakupte lepidla, barevné papíry, nůžky, štětce, barvy, korálky, zkrátka co vás jen cvrnkne do nosu. Pak zapátrejte na internetu. Nápadů na kreativní tvorbu najdete podle věku dítěte stoprocentně dostatek. S většími dětmi se dá v pohodě vytvořit i velice pěkná podzimní i vánoční výzdoba. Vy si zkrášlíte byt a vaše dítě se nebude nudit.

Aby zbyl i čas na domácnost, zabavte dítě s prachovkou nebo utěrkou v ruce. Ty menší děti budou rády za svěřenou důvěru a ty větší alespoň zjistí, že pořekadlo: Nejdřív práce, potom zábava, není jen bezmyšlenkovitá fráze.

Jistě nejen já apeluji na ostatní rodiče s obavou, aby své dítě nezabavily tím nejjednodušším způsobem a to celoodpoledním vysedáváním u televize. Televize ano, ale s mírou!

Štítky: , ,

Přidejte komentář