Jak zabavit dítě o prázdninách


Tak už nám klepou na dveře. Jen jim otevřít a pustit dovnitř. Kdo? No přeci prázdniny. Pro děti úžasné dva měsíce nic nedělání a lenošení. Pro rodiče dva měsíce děsů a hrůz, jak je jenom zabavit. Vždyť kdo z nás si může vzít po celé dva měsíce dovolenou? Opravdu jen hrstka šťastných.

Bojový plán

Nejdříve svolejte rodinou radu, vezměte do ruky kalendář a začněte plánovat. Jistě jedete na rodinnou dovolenou takže čtrnáct dní z osmi neděl máte z krku. A co pak? Nechat dítě toulat po ulicích s klíčem na krku, mu mnoho zábavy asi nepřinese (a nám klidu také ne). V druhé řadě připadá v úvahu pomoc prarodičů. Sice jsou v dnešní době často ještě zařazeni v pracovním procesu, ale třeba by si také chtěli užít alespoň týden v přítomnosti vnoučat. Tak a tím výčet končí. Co dál?

Družina i o prázdninách?

Děti školkou povinné to mají snazší. Pokud není otevřena vaše „domovská“ školka, jistě funguje ve městě jiná, která nezavírá ani o prázdninách. Sice vás asi bude zdržovat větší zajížďka, ale lepší něco než nic. Dítka školou povinná to mají daleko těžší. V mnoha školách vycházejí rodičům vstříc alespoň dopoledním otevřením družin. Často však ale nefunguje školní jídelna a čtyři hodiny denně při osmi hodinové pracovní směně problém stejně nijak zvlášť nevyřeší.

Příměstský tábor

To je jedna z ideálních možností řešení. Nemusíte se trápit kde dítě tráví celý den. Většinou to funguje tak, že dítě ráno odvedete na smluvené místo a večer si ho tam vyzvednete. O dítě je plně postaráno a to včetně jídla. Vybrat si můžete z rozličných zaměření, záleží na tužbách a přání vašeho potomka. Informujte se na internetových stránkách města. Ve větších městech roste trend příměstských táborů raketovou rychlostí. Ideální je i cena, která se většinou pohybuje kolem patnácti set, záleží na atraktivitě tábora.

Dobrodružství je dobrodružství

Pokud vaší ratolesti nevadí odcestovat na delší dobu, je letní tábor ideální záležitostí. Většinou čtrnáctidenní dobrodružné pobyty obohatí v samostatnosti vaši ratolest a vám značně uleví z prázdninového dilema jak dítě zabavit. Samozřejmě dítko vyšlete na tábor jen s ověřenou institucí. Pokud celoročně navštěvuje nějaký zájmový kroužek, jistě pořádají i letní tábory. Pokud ne a jede opravdu jen  „nablint“, ať se zkusí domluvit s kamarádem či kamarádkou, jestli by nechtěli jet s ním. Ve dvou se to lépe táhne a i pocit spřízněné duše je v cizím prostředí k nezaplacení. Tábory vybírejte podle doporučení od známých, kolegů atd. Máte alespoň ověřenou jistotu, že o dítě bude dobře postaráno a celý pobyt si užije a ne jen přežije. Jistou nevýhodou je cena. Dnešní ceny čtrnáctidenních táborů se v průměru pohybují kolem pěti tisíců korun. Oproti tomu vy zjistíte, jestli doma máte človíčka, který je schopný fungovat bez vašeho dohledu.

Kamarádská výpomoc k nezaplacení

Rozhodně v prázdninovém „zabavování“ dětí nejste sami. Ve škole, v ulici mezi kamarádkami jsou stejně „postižení a bezradní“ rodiče, kteří neví co a jak bude. Co se takhle domluvit a jeden den místo jednoho dítěte jich mít víc. A takhle se hezky postupně vystřídat všichni. On se bere daleko lépe jeden den dovolené v týdnu než celý týden.  Ideálně toto funguje u rodičů, kteří pracují na dvanácti hodinové směny.

Kolik jazyků znáš

Pro větší děti by byl jistě skvělý zážitek podívat se za hranice. Mnoho škol dnes již propaguje tzv. výměnné pobyty. Vy budete v klidu a dítě se ještě zdokonalí v cizím jazyce. Jistou alternativou jsou i prázdninové jazykové kurzy. Vždyť kolik jazyků se znáš, tolikrát jsi člověkem a hlavně Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš J.

Štítky: ,

Přidejte komentář