Kam s dítětem? Do mateřského centra!


Doba mateřské „dovolené“ je pro většinu žen ze začátku stresujícím obdobím. Před porodem jsou ženy zvyklé být stále mezi lidmi, sdělovat si informace užívat si ve výru běžného života. To vše se mění úderem narození děťátka. Život se převrátí doslova naruby a v podstatě se smrskne do kolotoče krmení, přebalovaní a nočního vstávání. V „lepším“ případě i péčí o domácnost. Hrůza? Ale vůbec ne. Jen je potřeba hledat si zpestření fádních běžných dní.

Mateřské centrum. Co to je?

Jednoduchá definice zní takto: Mateřské centrum je místo, kde ženy v období rodičovské dovolené najdou zpřízněné duše a dítka stejně staré kamarády. Všichni si pak navzájem užijí spoustu legrace a zábavy.

Vyžití pro rodiče i děti

Mateřská centra rostou jako houby po dešti a těší se stále větší oblibě. Je přeci příjemné jeden dva dny v týdnu vykolejit ze zaběhnutých kolejí a udělat jak něco pro dítko tak pro sebe. Na děti mají mateřská centra vyloženě pozitivní vliv. Jsou od malinka v kolektivu se stejně starými dětmi, učí se od sebe navzájem (jen to dobré, samozřejmě )a lépe se potom zařazují do kolektivu v mateřské školce.

Aktivním maminkám třikrát hurá

Téměř většina mateřských center by nefungovala bez aktivních maminek dobrovolnic, která taková setkání rodičů vedou. Často jde o maminky, které jsou zručné, milují děti i společnost žen a chtějí udělat něco pro své okolí. Jsou to maminky, které slovo mateřská dovolená milují a často i počet jejich dítek nekončí u jednoho. Děti jsou zkrátka jejich posláním.

Jak probíhají návštěvy

Mateřská centra bývají otevřena v dopoledních i odpoledních hodinách. Jednotlivé dopolední „směny“ patří různě starým dětem. Běžně mateřské centrum navštěvují dítka od tří měsíců do tří let. Program dopoledne je různorodý. Děti se vedou k pohybovým aktivitám, učí se s maminkami spoustu říkanek a jednoduchých písniček, které jsou doprovázeny ukazováním. Dítě má také šanci zkusit si v centru kreativní činnosti jako jsou obtisky ručiček do sádry, malování vodovkami, práci s modelínou atd. Odpolední hodiny jsou věnovány kroužkům. Často najdete v nabídkách mateřských center „cvičící“ kroužky, výtvarné, jazykové i ty speciální jako může být znaková řeč miminek, odborně BabySigns.

Dopoledním a odpoledním programem to nekončí

Ba naopak. S mateřským centrem a stejně „postiženými“ maminkami si užijete i jinačí zábavu. Můžete vyrazit na odpolední a víkendové akce. Takové nevšední zážitky jako výpravu pohádkovým lesem nebo lampionové průvody, nevšední jarmarky atd. si už nikde jinde neužijete. Stejně tak se dá dobře odpočinout o víkendovém pobytu, kdy vyrazí jen ženy a děti. Společné zážitky vztah matky a dítěte jen upevní a prohloubí.

Nejen děti se učí

Říká se, že tři roky rodičovské dovolené maminku „vyřadí“ z běžného života. I na takové situace se mateřská centra soustředí. V jejich zájmu není jen spokojené dítě, ale i maminka. Často jsou pořádány jazykové kurzy pro dospělé, v nabídce najdete spoustu besed a přednášek na různorodá témata. Všechny tyto zájmy pomáhají ženě myslet také na sebe a tím zaměstnat svůj mozek i jinak než péčí o dítě.

Vezměte i tatínka

Post muže a ženy se v 21. století posunul o hodně dopředu. Dnes už nejsou tatínkové stavěni jen do role živitele rodiny, ale jsou také běžně zapojováni do péče o dítě. A je to dobře. I mateřská centra na to myslí. Samozřejmě může dopolední i odpolední hodiny navštěvovat i tatínek na mateřské dovolené. Pokud se na tu „mateřskou“ zrovna necítí, pak může vyrazit na různá setkání tatínků s dětmi a mamince tím dopřát zasloužený odpočinek.

Kde najdete mateřské centrum

Mateřské centrum najdete dnes snad už v každém větším městě. Mateřská centra jsou sdružována v tzv. síti mateřských center, kde najdete jejich adresy i telefonní kontakty.

Štítky: ,

Přidejte komentář