Když miminko nepřichází


Padne chvíle kdy i ta největší „kariéristka“ začne nakukovat do kočárků s ležícím roztomilým uzlíčkem štěstí. Padne chvíle, kdy si každá žena uvědomí, že život bez dětí je nenaplněný. Padne chvíle, kdy si s tím pravým partnerem přejete být svázána navždy. A bohužel padne i chvíle, kdy si až pětina z nás povzdechne, že miminko nepřichází.

Vyšetření a roční „hájení“

Když vysadíte antikoncepční pilulky, máte rok na to, aby jste otěhotněla bez zbytečných stresů, že právě vás postihl strašák neplodnosti. Ještě před tím byste na snahu otěhotnět měla upozornit svoji gynekoložku. Pokud neotěhotníte zhruba do dvanácti měsíců, pak by vaše kroky měly vést do ordinace gynekologa a doprovod by vám měl dělat váš partner. Stává se totiž, že žena podstoupí spoustu náročných (a co si budeme povídat i ne zrovna příjemných) vyšetření a nakonec se zjistí, že na vině je partner, který vše pozoroval dlouhý čas jen z povzdálí. Samozřejmě v rychlosti otěhotnění může hrát i důležitou roli faktor času. Snadněji otěhotníte ve dvaceti, než po třicítce, kdy plodnost u žen rapidně klesá a otěhotnět „bez pomoci“ po čtyřicítce je téměř zázrak. Průměrný věk lidí se sice prodlužuje, ale přírodu zkrátka obelstít nedokážeme.

Pokud váš normální gynekolog zjistí ze základních vyšetření problém, svěří vás do rukou specializovanějších kolegů.

Chyba může být na obou stranách

A je tomu opravdu tak. Podíl na neplodnosti párů si dělí muži a ženy pěkně fifty fifty. Tedy půl na půl. U mužů jsou na vině nekvalitní spermie. Důvodem mohou být genetické vady, nerovnováha hormonů, přemíra stresu, kouření, nadměrné pití alkoholických nápojů a podobně zdraví škodlivé věci.

U žen bývá často důvodem neplodnosti neprůchodnost vejcovodů. Zhoršenou průchodnost vejcovodů můžou často způsobit prodělané záněty, kterých jste si nemusela ani všimnout, ale i zánět slepého střeva či mimoděložní těhotenství.

Něco mezi nebem a zemí

I po všech možných vyšetření, které oba absolvujete může znít nemilý verdikt, nevysvětlitelná neplodnost. I to se v dnešní moderní době stává. Správně „fungujete“ vy i váš partner, ale dohromady vám to zkrátka „nejde“. Velice laicky řečeno. Budiž vám útěchou, že veliká většina imunologických příčin neplodnosti je velice úspěšně léčitelná.

Zázrak ze zkumavky

Naděje umírá poslední a tady tou nadějí je asistovaná reprodukce nebo-li výroba dítěte ve zkumavce ( mimochodem metoda funguje už přes třicet let). Po vyšetření obou partnerů se v těle ženy podáváním určitých léků a podle předem stanoveného schématu vyvolá dozrávání většího počtu vajíček. Ta se pak v přesně stanoveném okamžiku za krátkodobé celkové anestézie odeberou. Oplodnění proběhne mimo tělo ženy, zárodky se vyvíjejí zhruba 2-5 dní a poté jsou oplodnění vpraveny do dělohy, kde probíhá zárodek těhotenství jako u přirozeného početí.

Naděje na miminko

Nutno říci, že celý kolotoč nekonečného „snažení“ je velice psychicky náročný. S partnerským vztahem často dokonale zatřese v základech a vydrží opravdu jen pevný vztah postavený pěkně pevně od začátku. Důležité je si uvědomit, že v tom celém kolotoči nejste sami. Je spousta párů (a třeba bydlí jen o pár ulic dál), které jsou na tom hodně podobně. Zkuste zapátrat na internetu, jestli ve vašem městě nefunguje spolek takových lidí. Internet a množství komunikačních nástrojů vám nebrání spojit se s páry na druhé straně republiky a navzájem si vyměnit zkušenosti a rady. Nikdo vás nepochopí víc, než ten, kdo je na tom stejně. Cítíte-li, že už opravdu sami nezvládáte nestyďte se navštívit psychologickou poradnu.

Štítky:

Komentáře k “Když miminko nepřichází”(celkem 2 )

  • marcela:

    je mi 45 let a chteli by jsme jeste miminko co pro to delat diky

  • Arafina:

    Já otěhotněla ve 38 letech po 4 měsíčním snažení, takový úspěch jsem nečekala. Proto doporučím zkoušet to, užívat kys.listovu, případně detoxikovat nebo jinak vyčistit tělo, taky jsem brala čínské bylinné kuličky. Partnera jsem mimo plodné dny šetřila, v plodných dnech cca 2-3 za sedm dní na to skočit, a pak se to stalo, což bylo krásné, nějako jsem cítila zvláštní pohyby ještě před menstruací a když nepřišla, udělala jsem si těhot. test a vše mi bylo jasné.

Přidejte komentář