Kolika u miminek


Maminka s miminkem

Maminka s miminkem

Radostný čas sladkých devíti měsíců utekl jako voda. Ležíte v porodnici a rozplýváte se nad tím největším zázrakem světa. Nad jen a jen VAŠÍM miminkem. Hlavou se vám honí růžové sny o spokojených následujících dnech, týdnech, měsících…ale ouha, miminko pláče a pláče. Pak Vás, s největší pravděpodobností, navštívila tříměsíční kolika, bolení bříška nebo-li prdíky.

Základem všeho je si uvědomit, že to rozhodně není vaše chyba! Můžete se snažit sebevíc. Bolením bříška, ať už v mírné nebo horší variantě, trpí téměř každé miminko.

Koliku způsobuje vzduch, který miminko spolyká během kojení. Ten se pak v bříšku hromadí, nemůže ven a vašemu zlatíčku způsobuje bolesti, které vyvolávají srdce drásající pláč. Vzduch v bříšku však může mít za následek právě i dlouhotrvající pláč, při němž se taktéž do bříška dostává vzduch. Je to začarovaný kruh.

Na tříměsíční koliku neexistuje jeden univerzální lék. Musíte zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. Pro snadnější orientaci jsme pro Vás připravili přehled tipů, které za vyzkoušení rozhodně stojí.

Top Dětské zboží

ŘÍHNUTÍ – po každém krmení, ať už z prsu nebo z lahvičky, nechte miminko ve svislé poloze a jemně ho plácejte po zádíčkách.

TEPLO – na bříško přikládejte jemně nahřátou, pozor ne horkou, plenu. Místo pleny můžete vyzkoušet i polštářek plněný peckami třešní.

MASÁŽ – zkuste miminku jemně, po směru hodinových ručiček, masírovat bříško. K masáži můžete použít buď obyčejný olejíček, nebo mentolovou mastičku. Tu koupíte v lékárně.

LETADLO – miminku můžete ulevit i nošením tzv. ¨na letadlo¨. Položte si miminko bříškem na předloktí, aby mělo hlavičku položenou ve vaši loketní jamce. Druhou rukou můžete hladit zádíčka.

MÍČ – miminko je z bříška zvyklé na pravidelné „hopsání“. Zkuste se s ním posadit na gymnastický balón a skákat. Žádná divočina, jen tak zlehka, rytmicky.

NAHÁČEK – zbavte miminko plenky a zkuste mu zacvičit s nožičkami. Hezky k tělíčku, od tělíčka…

ČAJÍČKY – pokud kojíte, dopřejte si čaj pro kojící. Z velké části obsahuje fenykl, který doporučovaly už naše babičky. Nekojíte-li, fenyklový čajík můžou miminka od jednoho týdne.

REKTÁLNÍ TRUBIČKA – trubičku různých velikostí koupíte v lékárně. Lékárnice Vám jistě ráda poradí. Trubičku zasunete do zadečku a pomůžete vzduchu ven.

KAPIČKY – na trhu jsou k dostání kapičky při bolestech bříška. Někomu pomáhají, jinému ne. Jaké zvolit vám poradí Váš pediatr nebo lékárník.

KNÍŽKA – pediatr Harvey Karp napsal knížku Nejšťastnější miminko v okolí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je super. Bude-li se Vám zdát divné uspávat miminko u zapnutého vysavače, věřte, že u nás to zabralo stoprocentně!

Milé maminky, tříměsíční kolika je opravdu nepříjemný společník ve vašich společných začátcích. Z 80% zmizí během třetího měsíce, občas však přetrvá až do pátého. Je to velice náročné období jak pro miminko, tak pro vás. Nezapomínejte proto na svoji psychickou pohodu, hodně spěte, kvalitně se stravujte, dostatečně pijte. Hlavně vydržte!! Bude líp.

Budeme moc rádi, když do komentářů pod článkem přispějete i svými zkušenostmi, co právě na to vaše zlatíčko zabralo.

Štítky: , ,

Komentáře k “Kolika u miminek”(celkem 25 )

 • Petra:

  Nam zatim pomohl olejicek Weleda – pravidelne masaze a prdiky jsou tatam

 • Aneta:

  Dobrý den, naše holčička také trpěla kolikou a bohužel nepomáhalo vůbec nic, až jsem narazila na kapičky – emulips. Jsou to přírodní kapičky české firmy. Dají se sehnat na internetu. Brala jsem je já a do 3 dnů přes mlíčko pomohly i mé malé od koliky. Doporučuji vyzkoušet, jsou fakt super 🙂 snad pomůžou i Vám

 • Barbora:

  Zdravím, mému synkovi na koliku nejlíp zabraly kapky Espumisan. Předtím jsme zkoušeli kdeco a bez úspěchu. Espumisan se osvědčil hned po prvním podání – stačilo pět kapiček. Beníkovi i chutnaly, mají banánovou příchuť. 🙂

 • Danča:

  Ahoj všichni, musím souhlasit, že nám Espumisan taky pomohl. Vzhledem, že jsem před tím zkusila už ostatní kapky, nějak jsem od toho moc nečekala, ale super. A naše aní doktorka mi ho posvětila i pro nejmenší miminka.

 • Michala:

  I my máme s Espumisanem dobrou zkušenost. Škoda, že jsem o něm nevěděla dřív, dá se dávat od narození, mohli jsme si ušetřit všechny ty proplakané noci…

 • Kateřina:

  Chtěla jsem se zeptat. Už nekojím a nevím jaká forma podávání kapek je lepší. Jestli v jídle a nebo to malé dát prvně na lžičce a kolik kapek jste ji dávala? Předem moc děkuji.

  • Danča:

   Katko, já dávám malé klidně i ze lžičky, např. Espumisan má takovou nasládlou chuť, chutná po banánech a hrozně jemně, že malá ani nemá pocit, že by jedla lék. Spíš by chtěla ještě více 🙂 U Espumisanu stačí pět kapiček, takže opravdu malinko.

  • Anika:

   Taky dávám Espumisan na lžičce před pitím. Nekojím. Do mléka ho nedávám, aby si nezvykla na sladké mléko, protože Espumisan je hodně sladký. Má to jen jako chuťovku před jídlem.

 • lili:

  já taky dávám espumisan- pár kapek na lžičku před kojením. hodně si dávám pozor co jím a to je fakt mazec..člověk teprve zjisí, co vše jde do miminka přes mléko. a taky dávám hodně na bříško.

 • Danka:

  U nás totéž … kroucení, brečení, … hlavně odpo/v podvečer 🙁
  Ale nakonec jsme sáhli po Espumisanu (cenově vyšel nejlevněji) a po týdnu jsme viděli zlepšení 😉 … v záchvatech jsme koupali v kyblíku s teplou vodou, houpali nebo skákali na míči. Přeji hodně trpělivosti…jistě bude brzy líp, až se miminka začnou víc hýbat 😉

 • helča:

  určitě hodně pomáhají masáže bříška..prodávají se i speciální olejíčky.a taky dávání na bříško..při kojení fakt hlídat co člověk jí..
  já na doporučení doktorky dávám téměř od narození espumisan. působí přímo ve střevě miminka, hodně malé chutná a fakt nám zabral

 • Peťa:

  Nám také doktorka poradila dávat na bříško, chovat v tygříkovi a z léků Espumisan nebo probiotika … My zatím zkusili Espumisan a zabral nám. Kojím, a tak si dávám pozor na to, co jím – ale je to trochu alchymie 😛

 • Káťa:

  U nás celý den většinou dobrý, až na večer spustí synek řev a kroucení:-(
  Ale docela se zklidní, když mu pustím nějaké ukolébavky nebo šumivé zvuky.
  Před týdnem jsme začali dávat Espumisan a určitě jsme zaznamenali zlepšení, bříško není tak tvrdé a záchvaty breku se zracují.
  Tygřík a klubíčko jsou fajn, my ještě hýbeme nožkama a snažíme se o pohyb.

 • Ljuba:

  To je pravda, u nás to bylo taky nejhorší odpo nebo večer 🙁 Občas jsem se bála i někam vyrazit mezi lidi 🙁
  Ale pak jsem po poradě s doktorkou nasadila Espumisan kapky a hodně se to zlepšilo! Při kojení popíjím kojící čaj a dávám si bacha na nadýmavé potraviny. Nejhorší máme snad za sebou.

 • Anička:

  U nás to bylo celodenní trápení,které v noci ještě gradovalo…hodně jsem masírovala bříško (dokonce nás to donutilo chodit přímo na babymasáže),pro mě čaj z kmínu a na doporučení lektorky z cvíča prckovi ještě pravidelně Espumisan kapičky,před každým kojením 5 na lžičku… a opravdu to super pomáhalo…

 • Alena:

  Nás nejvíc trápily prdíky večer a v noci,kdo zažil hnedka chápe o čem je řeč…chuďátka malinký…začala jsem na radu dr. dávat Espumisan a asi za tři dny už bylo vidět zlepšení… a holky byla jsem upozorněna dr. na to,že je potřeba dávat pravidelně,aby to fungovalo na 100%,ne jen nárazově při problémech…

 • Sára:

  My jsme si pustili pár videí od Evy Kiedroňové a naučili se úlevové polohy…k tomu jsme teda taky museli pořídit Espumisan na koliku, protože náš syn ji měl opravdu silnou…ale kombinace polohování, cvičení a kapiček nám zabrala a dneska máme spokojené usměvavé mimčo 😉

 • nunaaneta:

  Kolika je opravdu nepříjemná,hlavně to dokáže pěkně rozsekat tu první euforii,když si donesete prcka z porodnice domů….Sama jsem to zažila a protože máme prvního,byla to docela krize pro všecky…Nasadila jsem taky Espumisan,protože všude jsem se setkala (až na pár vyjjimek) s dobrým hodnocením a i dr. mi ho doporučila…A musím teda uznat,že za pár dní se prcek o hodně zlepšil,…můžu jen doporučit…

 • Mariana:

  Jj Espumisan kapky jsou na prdíky a bolevé bříško číslo jedna…sama jsem odzkoušela v těhu na sobě a pak když se narodila Elinka,tak jsem po nich taky sáhla…a fungují velice dobře,za tu cenu super výrobek…

 • Zinajda:

  Na koliku jsem vyzkoušela několik přípravků i babských rad a nejlepší zkušenost mám s masážemi bříška, teplými koupelemi a kapičkami Espumisan – při pravidelném braní před každým kojením se cca do týdne ty potíže upravily a malý spal v noci jako když ho do vody hodí.

 • Gába:

  Co já jsem se s prckem naskákala na míči 😀 To mu pomáhalo…a obecně jakýkoli pohyb, aby se střeva rozhýbala…k tomu jsme dávali před každým kojením 5 kapek Espumisanu a brzy se to spravilo.

  • Evka:

   Jj, pohyb určitě pomáhá…houpání, skákání…Syn se krásně zklidní buď v kočárku nebo ve vibrovacím lehátku.
   Jinak také kapeme pravidelně Espumisan a je to s ním mnohem lepší. Já piju při kojení kojící fenyklový čaj.

 • Bára:

  Nejsem si moc jistá,jestli skákání na míči je to pravé :o)mě osobně by spíš bylo špatně…ale pokud to funguje,tak nic proti ničemu…s Espumisanem souhlasím,ten zabíral naštěstí i nám…já jsem ještě nahřívala malému bříško…

 • Leontinka:

  Na novorozeneckou koliku nám zabíral Espumisan, dávala jsem pět kapiček před každým kojením.
  Kromě toho jsem masírovala bříško, dávala teplé koupele na noc a nahřátou plenku na bříško. V téhle kombinaci 100% úspěšnost. 🙂

 • Denisa:

  Dobry den mam mesicniho chlapecka a trpi na koliku byla sem u lekare a tam mi daly Sab simplex kapky ale moc mu to nepomaha potrebovala bych poradit

Přidejte komentář