Pořídíme dítěti telefon?


Pixmac000075687249Zapeklitá to odpověď, na tak jednoduchou otázku. Používání mobilních telefonů, kdy a jaký pořídit právě tomu vašemu děťátku není zrovna jednoduché určit speciálním návodem, který bude fungovat na každou rodinu a každé dítě. Nicméně se zdá zhruba sesumírovat, jestli mobilní telefon potřebujete či nepotřebujete pořídit.

Kdy je vhodná doba?

Dítě by mělo dostat mobilní telefon úderem osamostatnění se. A myslíme tím osamostatnění při docházce do školy, ze školy a na kroužky. Je tedy nepodstatné, zvládne-li sám docházet prvňáček nebo starší dítko na druhém stupni školy.

Mobil je nebo není samozřejmost?

Samozřejmě, k vymoženostem dnešní doby mobilní telefon zkrátka patří. Pryč jsou doby, kdy bylo ve školních lavicích mobilů jak šafránu. Dnes patří mobilní telefon do základní „výbavy“ školní aktovky.

Patříte-li k rodičům z řady Důsledných, nepořizujte synovi či dceři telefon jen tak. Pro většinu průměrně vydělávajících rodin je stále pořízení nového mobilního telefonu značný výdaj.

Mobil jako dárek – mobil může být hodnotným dárkem k blížícím se Vánocům či narozeninám. K svátku je to dárek přeci jen dost hodnotný.

Mobil za odměnu – mobil se může stát i hezká cílová odměna blížícího se konce školního roku. Pokud váš brouček „seká latinu“ nosí super známky, proč mu právě vysněný mobil nedopřát.

Mami, ale už ho mají všichni…

Věta, kterou si vyslechnete už v první třídě. Podle státního průzkumu mezi prvňáčky vlastní svůj vlastní mobilní telefon více jak tři čtvrtiny dotázaných. V tomto případě dejte na svůj instinkt, jestli jeho pořízení je správnou výchovnou metodou.

Pravidla a zase ty pravidla

Tak a už ho máte doma. Mobil. Než ho svěříte do rukou své ratolesti, měli byste si mezi sebou vytvořit jasná pravidla.

Dítko by mělo vědět, že mobil především slouží:

Vám jako rodičům. A to proto, abyste mohli samostatné docházení koordinovat na dálku a nešílet, co jestli dítě do školy dorazilo nebo ne.

Dítěti, aby mohlo zavolat v neočekávaných situacích. Jako je ujetí autobusu, oznámení o dorazení domů atd.

To ostatní co mobil umí, jsou jen doplňkové funkce. Tyto dvě najdete u toho nejlevnějšího mobilního telefonu.

Finanční zatížení

Všechno něco stojí a ani nový mobilní telefon v rodině není zadarmo. Pominete-li investici při pořízení, je tady ještě pravidelný měsíční provoz. Tady máte dvě varianty. Dítku můžete zvolit předplacenou kartu nebo tarif.

Předplacená karta

Dohodněte se s dítětem za kolik a ke kterému datu mu telefon „dobijete“. Tuto dohodu pevně dodržujte. Ze začátku asi budete mít vztek, když bude za týden bez kreditu, ale zase na druhou stranu….I ty nejmladší majitelé mobilního telefonu se učí správné finanční gramotnosti. Nepovolíte-li při škemrání o mimořádné dobití, zjistí vaše dítko, že vyjít s určitou částkou celý měsíc prostě musí. Značnou nevýhodou však je, že po vyčerpání kreditu vám dítko nezavolá ani v té nejnaléhavější situaci. Vy jemu se však dovoláte bez problémů.

Tarif

Operátoři myslí na ty nejmladší, proto mají v nabídce spoustu výhodných tarifů pro školáky. Ještě výhodněji tarif získáte, když si číslo dítěte vezmete „pod sebe“. Informujte se však, jestli jde nastavit maximální částka pro telefonování. Jinak by vás astronomický účet na konci měsíce mohl srazit na kolena.

Telefon jako hra

Telefonů, ze kterých si jen zavoláte a pošlete SMS je dnes již velmi málo. Na telefonu můžete hrát zábavné hry, natáčet videa, prohlížet internet i fotografovat. Vysvětlete dítěti důkladně a důrazně, kdy a jak tyto funkce používat. Pokud např. ve škole natáčí spolužáky o přestávce, dopouští se tím porušování školního řádu.

Přidejte komentář