Těhotenství


Najednou je to tu. Jako blesk z čistého nebe. Biologické hodiny zatikaly. V hlavě se vám honí velké množství otázek. Jak otěhotnět? Jak poznat jestli jsem těhotná? A co když už vím, že čekám dítě? Jak se mám stravovat, můžu cvičit? A jak těhotenství probíhá? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších informací se dozvíte v následující sérií článků.

Příznaky těhotenství, aneb jak poznám, že čekám potomka

Snad nejznámějším příznakem je vynechávání menstruace. Pokud však nemenstruujete, nemusí to ještě nutně znamenat, že jste těhotná. Vhodné je zakoupit si v lékárně těhotenský test a následně navštívit ženského lékaře, který provede nezbytná vyšetření a dá Vám důležité rady.

Mezi další příznaky patří časté močení, výtok z pochvy, ale také neopodstatněná únava. V případě, že se často cítíte unavená a myslíte si, že jste těhotná, nesnažte se únavu překonat žádnými energetickými nápoji, či kávou, raději si dopřejte dostatek odpočinku.

Mezi těhotenské příznaky patří také zvýšení citlivosti prsou, tmavnutí prsních dvorců, ranní nevolnosti, odpor k některým potravinám a naopak časté chutě na pro Váš možná nezvyklá jídla.

Vznik a průběh těhotenství

Těhotenství začíná splynutím ženské a mužské buňky (vajíčka a spermie). Vzniká tak noví život. Těhotenství ve většině případů trvá 40 týdnů, během kterých je zárodek uhnízděn v děloze matky a vyvíjí se. Po 9 měsících (40 týdnech) je dítě plně vyvinuté a připravené na příchod na svět.

Čemu se v těhotenství vyhnout?

Žena, obzvláště v raných fázích těhotenství, z pravidla nebývá ničím omezena. Jediné, čemu by se měla vyhýbat jsou návykové látky – drogy, alkohol, cigarety,…

V pozdějších fázích je vhodné vyhnout se také zvýšené tělesné zátěži. Těhotná žena by neměla zvedat žádné těžké předměty.

V zimním období dávejte pozor na náledí, pád může ublížit nejen Vám, ale i děťátku.

Problémy v těhotenství

Těhotenství je období radosti, ale také starostí. Nejen že nastávající matka s sebou všude nosí svého potomka, který pro ni může být značnou zátěží a připravuje se s otcem na příchod dítěte na svět, ale také ji provází mnoho zdravotních problémů a nepříjemností.

Mezi časté problémy v těhotenství patří především: zácpa, dýchavičnost, křeče, závratě, samovolné uvolňování moči (častý problém, který většinou přetrvává i po porodu), ranní nevolnosti, časté močení, únava, křečové žíly, zvýšená produkce potu, ale také nespavost.

Proti všem těmto problémům se dá s většími či menšími úspěchy bojovat. Nastávající maminka by měla dbát především na správnou životosprávu, kvalitní stravu a dostatek spánku a odpočinku.

Správná životospráva v průběhu těhotenství

Správná životospráva – to neznamená jenom kvalitní stravu, ale také dostatek spánku. Odpočinek a pozitivní naladění maminky má totiž velký vliv i na dítě, navíc u odpočaté maminky hrozí mnohem menší nebezpečí úrazu než u unavené ženy.

Co se stravy týče, těhotná žena potřebuje dostatek vitamínů a živin. Znamená to zařadit kvalitní suroviny jako je kuřecí maso, rýže, těstoviny, teplé polévky, celozrnné pečivo, jogurty, mléčné výrobky, sýry, ale také hodně zeleniny a ovoce. Za nevhodné potraviny se dají považovat veškeré polotovary, uzeniny, či „salámy“, ve kterých je více mouky než masa.

Těhotenství plánované a neplánované

Mnoho žen chce mít děti, těší se na ně, plánuje dětský pokojík, nakupuje výbavičku pro miminko. Zkrátka dělá vše pro štěstí svého budoucího dítěte.

Může se ale stát, že žena otěhotní neplánovaně. V takovém případě je třeba zvážit, co dál. Těhotná žena si může dítě ponechat, donosit je a následně se o ně starat a radovat se z jeho pokroků a úspěchů, z toho, co nového se naučilo. Pokud se rozhodne, že o dítě nemá zájem, je zde možnost anonymního porodu nebo potratu.

Štítky:

Přidejte komentář