- Zinnia - http://zinnia.cz -

TĚHOTENSTVÍ – 6. měsíc

Miminko váží přibližně 600 g a má 30 cm. Srdce je již z velké části vyvinuté. Dále dochází k významnému vývoji mozku – zatím jsou obě hemisféry koncového mozku zcela hladké, bez zvrásnění.

Začínají se vytvářet buňky kolem dýchacích cest, ty budou v budoucnu významně ovlivňovat imunitu dítěte.

Plod začíná také dýchat a čím dál více se pohybuje. Rovněž dochází k dovyvinutí rozmnožovacích orgánů.

U dítěte je již patrná většina rysů obličeje a také krk. V šestém měsíci se začíná objevovat sací reflex, kašlání, škytání,… V tomto (či následujícím) měsíci se většina dětí otočí hlavičkou dolů.

Změny u nastávající maminky

Dochází k velkému nárůstu hmotnosti a zvětšení břicha. Také vystupují bradavky a mnohdy mají těhotné ženy v šestém měsíci patrné žilky na prsou. Stále platí pravidlo – snažte se stát zpříma, pomůže to Vám i Vašemu dítěti.

Je zcela běžné, že ženy v tomto období trápí například kontrakce dělohy (nikoli bolestivé), poruchy trávení a křeče.

Pár tipů jak se s problémy vyrovnat

Svým nohám můžete ulehčit tak, že si je párkrát za den zvednete na stůl (zkrátka do výšky) a položíte je. Uvolníte tak křeče a budete si moci odpočinout.

Nyní již začíná být čím dál více aktuální těhotenské cvičení. Porod se blíží, dítě je čím dál větší a pro Vás může být pohyb čím dál více komplikovaný. Proto nezapomínejte na těhotenské cviky – jsou jednoduché, dítěti neublíží, vás protáhnou a ještě usnadní budoucí porod.

Existuje mnoho těhotenských kurzů nebo poraden pro budoucí matky. Tam vám poskytnou potřebné informace a také vám zodpoví Vaše dotazy.

Je dost možné, že díky zvětšujícímu se břichu je pro Vás stále více nepohodlné jezdit osobním automobilem. Ze zákona sice coby těhotná žena nemusíte být připoutána, ale i tak myslete na bezpečnost. Pokud to jen trochu jde, pásy použijte. Raději je ale veďte pod bříškem, kde nebudou tlačit na dítě a v případě nehody či prudkého zastavení ho nebudou nikterak výrazně ohrožovat.