TĚHOTENSTVÍ – 7. měsíc


Dítě je již 35 cm velké a váží více než 1 kilogram. Ustává čestnost pohybů dítěte.

Krevní oběh funguje na plné obrátky, zatím ale většina krve neprochází plícemi. Malý plicní oběh bude plně funkční až po porodu. Nyní je dítěti dodáván kyslík skrz placentu.

Dále dochází ke zvrásnění mozku, dotvoření ucha a plic. Stejně tak funguje i žaludek, střeva, ledviny. Dítě již má zcela otevřené oči. Dokáže rozeznat světlo a tmu. Díky tomu, že je dotvořeno i ucho, dokáže dítě vnímat zvuky. Dokonce se říká, že se dítě pohybuje podle hudby, kterou hrají v jeho okolí. Navíc prý na dítě bude hudba, která mu byla často přehrávána u maminky v bříšku, působit i po porodu.

A maminka?

Porod se již blíží, takže se i tělo maminky připravuje na porod – dochází k oddalování stydkých kostí.

Velmi pravděpodobně se již cítíte nepříjemně objemná, neohrabaná a unavená. Pravděpodobně vás také začaly znovu provázet těhotenské obtíže.

Díky tomu, že miminko ve Vašem těle, Vás neustále zatěžuje a unavuje, může pro Vás být pohyb značně komplikovaný. Pokud ještě chodíte do práce, zkuste zvážit nástup na rodičovskou dovolenou.

Rozhodně je také nejvyšší čas koupit kočárek, dětskou postýlku a výbavičku pro dítě. V posledních dvou měsících se můžete cítit příliš unavená na nakupování. Přeci jen, většina žen přibere v těhotenství 10-15 kilo, což je značná zátěž pro nohy, ale i pro celý organismus. Nejlépe uděláte, když budete poslední měsíce více odpočívat.

Když už jsme u toho nakupování, podívejme se na to, co je velmi důležité sehnat. Jednak to je bezesporu kočárek a postýlka, plenky a jiné hygienické potřeby, dětská vanička, autosedačka (pokud vlastníte osobní automobil), případně šátek na nošení dítěte (upotřebíte ho spíše až dítě trošku povyroste), no a nakonec výbavička – dupačky, košilky, svetříky, ponožky,…

Štítky:

Přidejte komentář