TĚHOTENSTVÍ – 8. měsíc


Dítě měří něco mezi 40 a 45 cm a váží přibližně 2 až 2,5 kilogramů.

Vy sice již nikterak výrazně přibírat nebudete, zato dítě roste obrovskou rychlostí. Průměrně za den přibere 30 g.

Do teď nemělo dítě žádný podkožní tuk, nyní se začíná pod kůži tvořit slabá vrstva, která bude dítě po porodu chránit před vnějšími vlivy (chlad,…).

Dále se vyvíjí mozek děťátka. Prohlubuje se zvrásnění koncového mozku, vytváří se obaly nervových buněk a míchy.

Dochází k dalšímu prodlužování a posilování kostí.

Dítě vylučuje velké množství tělních tekutin a polyká velké množství plodové vody z dělohy.

Změny v těle ženy

Dítě již zabírá celý prostor v děloze, takže cítíte každý jeho pohyb, naštěstí se kvůli stísněným podmínkám hýbe čím dál méně.

Sice se Vaše břicho stále zvětšuje, ale již podstatně pomalejším tempem. Ať tak či tak, je břicho zátěží a výrazně ovlivňuje Vaši schopnost udržet rovnováhu. Dávejte proto pozor, když někam jdete, ať neupadnete. Pád může ublížit nejen dítěti, ale i Vám.

Pravděpodobně také trpíte na časté močení. Je to dáno tím, že plod klesá níž a tlačí tak na močový měchýř, což způsobuje pocit plnosti močového měchýře.

Nezanedbávejte odpočinek a těhotenské cviky. Jsou velmi důležité.

Pro případ předčasného porodu či špatně vypočítaného termínu porodu si raději připravte základní věci, které si vezmete s sebou do porodnice. Také si uložte telefonní číslo do porodnice do svého mobilního telefonu – pro případ, že začnete rodit (u porodu může být i otec dítěte).

Těhotenské podprsenky

Nejlepší bude, když se po nějaké takové také poohlédnete. Usnadní Vám čas kojení. V podstatě existují dva typy – jednak takové, které se rozepínají vepředu a jednak podprsenky, které jsou uzpůsobené tak, že se dá část košíčku odepnout a odklopit. Dítě tak má přístup k bradavce a Vy se nebudete muset celá svlékat a rozepínat vzadu podprsenku.

Štítky:

Přidejte komentář