TĚHOTENSTVÍ – 9. měsíc


V tomto měsíci se plod zcela dovyvine a je připraven na porod. Na konci měsíce měří kolem 50 cm a váží 3 až 3,5 kilogramů.

V devátém měsíci se dotvoří podkožní tukový polštář, díky tomu se napíná i kůže a odlupuje se z ní ochranná vrstva, která v děloze chránila pokožku dítěte.

A maminka?

Porod je náročný a stejně tak i několik týdnů před porodem. Proto se snažte co nejvíce odpočívat, cvičit protahovací a uklidňovací cviky.

V případě, že stále ještě nejste na mateřské dovolené, je pravý čas skončit s prací. Dost možná trpíte některými poruchami spánku, takže se můžete cítit stále více unavená a nevyspalá.

Vaše váha je již konečná, v devátém měsíci prakticky nic nepřiberete.

Věci do porodnice mějte stále při ruce.

Možná je také čas popřemýšlet o úpravách v bytě – ochranné zástrčky do zásuvek, odstranění nebezpečných předmětů,…

Porod

Porod začíná kontrakcemi dělohy a odtečením plodové vody. Ještě to ale může nějakou dobu trvat, než dojde k samotnému příchodu miminka na svět. Pravděpodobně pro Vás tyto chvíle nebudou příliš příjemné. Při bolestech Vám může pomoct Váš partner – masáže zad jsou příjemné i uvolňující.

Po nástupu do porodnice absolvujete vstupní prohlídku, vyšetření dítěte a také vaginální vyšetření ultrazvukem.

Jakmile dojde k samotnému porodu, budete převezena na porodní sál. Ve chvíli, kdy Vám doktor řekne, začnete tlačit a během pár minut bude vaše děťátko na světě.

Poté mu bude odstřižena pupeční šňůra (může odstřihnout otec dítěte, který je při porodu přítomen) a dítě Vám položí na břicho. Poté dítě porodní asistentka omyje a označí a miminko projde prvním vyšetřením – zváží ho, změří ho, změří obvod hlavičky, lékař také zkontroluje základní reflexy.

Poté Vás pravděpodobně lékaři nechají odpočívat spolu s Vaším právě narozeným děťátkem.

Štítky:

Přidejte komentář