- Zinnia - http://zinnia.cz -

TĚHOTENSTVÍ – 2. měsíc

Na začátku druhého měsíce těhotenství má embryo vyvinutý mozek, páteř a také zárodky orgánů v těle. Na hlavičce se již dají rozpoznat místa, kde se později vyvinou uši a oči. Identifikovatelná jsou také ústa a stále patrnější jsou zárodky končetin.

V sedmém týdnu těhotenství je hlavička v porovnání s tělem neúměrně velká a začíná se na ní formovat obličej. Zároveň se začínají vyvíjet kosti a již zřetelně rozpoznatelné končetiny se na koncích začnou dělit na prsty.

Od osmého týdne těhotenství je budoucí dítě označováno jako plod. V tomto období se dítě dokáže plně pohybovat, ale těhotná žena jeho pohyby ještě necítí. Velikost plodu na konci druhého měsíce je kolem 2,5 cm.

Pohlídka u lékaře

Navštívit ženského lékaře je vhodné kolem 6. týdne těhotenství (to většinou znamená 8. týden od počátku poslední menstruace). V té době již je na ultrazvuku rozpoznatelné srdíčko vašeho budoucího dítěte.

Jedná se v podstatě o klasickou prohlídku. Svého lékaře se nebojte na cokoliv zeptat. Gynekolog vám také vystaví těhotenskou průkazku, ve které jsou zapsány veškeré důležité údaje ohledně těhotenství.

Průkazku byste měla mít neustále u sebe, v případě nehody může průkazka usnadnit ošetření. Také může sloužit jako doklad pro zaměstnavatele – v případě, že vykonáváte fyzicky náročnou práci, můžete požádat zaměstnavatele o přeřazení na jinou pozici. Ze zákona na to máte právo.

Těhotenská průkazka – co na ní bude uvedeno?

Jednak jsou to vaše osobní údaje (případně údaje otce dítěte) – jméno, rodné číslo, zaměstnání, zdravotní pojišťovna, u které jste pojištěna.

Dále zde najdete údaje o svém stavu – poslední menstruace, předpokládaný termín porodu, předchozí těhotenství, krevní skupina, prodělané nemoci, výsledky různých vyšetření.

Váha – nepřibírám moc?

Ve 2. měsíci těhotenství již pravděpodobně budou patrná kila navíc a začne vám růst bříško. Mnoho žen se obává, že jim kila po porodu zůstanou. Proto, abyste nenabrala na úkor těhotenství více než je nutné, si můžete hlídat váhu a měřit obvod stehen. Váha sice bude stoupat, ale na stehnech by se neměl usazovat žádný přebytečný tuk.