TĚHOTENSTVÍ – 3. měsíc


V tomto období se dále vyvíjí obličej. Dítě již svým vzhledem připomíná malého člověka. Stále dochází k prodlužování končetin.

Kolem 10. týdnu těhotenství má dítě prakticky zcela vzpřímenou hlavu a hýbe se tak, že již může i maminka rozpoznat nepatrné pohyby – dítěti se totiž vyvinuly svaly a je schopno je používat.

Mozek dítěte zatím není zcela vyvinutý, pohybové reflexy prozatím vychází z prodloužené míchy.

Dále se vyvíjí také kostra a jednotlivé kosti. Na konci třetího měsíce těhotenství je dítě schopné ohýbat končetiny v kloubech. Rovněž jsou již dotvořené prsty, kterými dítě také dokáže pohybovat. Na konci tohoto měsíce jsou rozlišené také pohlavní znaky dítěte. U dívek jsou patrné vaječníky a vejcovody, naopak u chlapců penis a varlata (ačkoliv tyto orgány ještě nemá dítě plně vyvinuto).

Cvičení v průběhu těhotenství

Existuje mnoho cviků, které pomohou těhotné ženě udržet dobrou kondici. Můžete si je najít buď v literatuře nebo se zeptat lékaře nebo chodit do kurzů cvičení pro těhotné ženy. Cvičení vám rozhodně neuškodí, ba právě naopak. Vhodné uvolňovací cviky Vám mohou usnadnit budoucí porod.

Změny na Vašem těle

V průběhu třetího měsíce těhotenství většinou zmizí většina těhotenských problémů. Pravděpodobně pro Vás končí období ranních nevolností, častého močení či zácpy. Naopak přichází období psychického vypětí. Ženy jsou ve třetím měsíci většinou velmi podrážděné a přecitlivělé.

Z fyzického hlediska se pravděpodobně změní Vaše prsa. Jsou napnutá, možná pociťujete i bolest, bříško se dále zvětšuje (zatím ale nikterak výrazně). Během tří měsíců ženy většinou přiberou kolem dvou až čtyř kilogramů.

A jedna rada na závěr: snažte se stát rovně. Zabráníte tak pozdějším bolestem zad v důsledku krčení se.

Štítky:

Přidejte komentář