TĚHOTENSTVÍ – 4. měsíc


Dítě se dále vyvíjí, roste a čím dál více svým vzhledem připomíná malého človíčka. Již mu roste obočí, dokonce má tělo pokryté drobnými chloupky. Jeho kůže je zatím velmi tenká a prakticky průsvitná, takže se přes ni dá vidět krevní oběh děťátka. Dětské srdíčko tluče velmi rychle, přibližně dvakrát rychleji než srdce jeho maminky.

Pohlavní orgány dítěte jsou již vyvinuté natolik, že se dá určit pohlaví dítěte.

Z toho, co průměrné dítě ve 4. měsíci těhotenství umí, můžeme vyzdvihnout především pohyby. Jednak si již dokáže dát ručičku do pusy a cumlat si palec a jednak se v tomto období již velmi intenzivně pohybuje (ačkoliv to maminka ještě nemusí cítit – většinou jsou ale pohyby citelné již ve 3. měsíci).

A co maminka?

Možná již budete potřebovat volnější oblečení. Není vhodné, aby Vás v těhotenství škrtily kalhoty a miminko bylo utlačováno.

Koncem 4. měsíce již může docházet k vylučování laktačního hormonu, který zajišťuje tvorbu mléka. Z vašich bradavek může toto dobou vytékat žlutá mazlavá kapalina. Jedná se o běžný projev těhotenství. Kapalinu z prsů nevytlačujte, pouze ji v případě uvolnění jemně otřete.

Zároveň s rostoucím bříškem mizí a zplošťuje se pupík. U některých žen se objevuje tmavá čára uprostřed břicha. Není se čeho bát, po porodu zmizí.

S tím, jak mizí těhotenské nevolnosti, roste i chuť k jídlu. Pokuste se se jí zcela nepoddávat, protože to, že těhotná maminka musí jíst i za své dítě, není vůbec pravda. Nebojte se, jezte normálně, miminko si samo vezme to, co potřebuje. V tomto období je průměrný přírůstek váhy přibližně půl kilogramu.

V rámci zachování vašeho zdraví a zdraví vaší pokožky začněte promastěte čas od času pokožku hydratačním krémem. Tím, že budete pečlivě mazat svou pokožku (především v oblasti břicha) hydratačním krémem, předejdete vznikání strií, tedy pajizévek, které se vytváří v důsledku napínání pokožky. Tyto jizvičky jsou neodstranitelné (samozřejmě, že časem samy vyblednou, ale nikdy se jich úplně nezbavíte), proto je lepší jim předcházet.

Štítky:

Přidejte komentář