TĚHOTENSTVÍ – 5. měsíc


Vaše miminko je v této době velké přibližně 25 až 30 cm a váží kolem půl kila. Začínají mu růst útvary z rohoviny – nehty, vlasy. Také se vyvíjí zoubky.

Dochází k růstu končetin, hlavička již je velikostně odpovídající tělu dítěte. Plod již umí používat ruku. Umí stisknout prsty, jakoby se dítě snažilo něco uchopit do ruky.

Také se vytváří bílý maz, který má za úkol ochránit pokožku dítěte v děloze.

Dítě v 5. měsíci těhotenství otvírá oči.

Rovněž začíná u dítěte sekrece slinivky břišní a žaludečních šťáv. Dále dochází k výraznému rozvoji pohlavních orgánů a rozmnožovacích žláz – u dívek vaječníků, u chlapců semenných kanálků.

Změny na těle maminky

Velmi pravděpodobně dochází k tmavnutí a zvětšování bradavek a prsních dvorců. Vaše bříško je již pravděpodobně dosti výrazné.

V tomto období může docházet také k silnějšímu výtoku z pochvy.

Možná Vás čas od času bolí záda. Přeci jen nosíte navíc své budoucí děťátko a nějaká ta kila, na která tělo dosud nebylo zvyklé. Pokud pociťujete bolesti, snažte se chodit narovnaná. Také můžete zařadit pravidelné protahování a cvičení uvolňovacích cviků.

Co můžete udělat pro své dítě?

V průběhu několika následujících týdnů dojde k největšímu růstu děťátka. Proto dbejte především na dobrou životosprávu – dostatek odpočinku a především kvalitní zdravou stravu. Nezanedbávejte vitamíny z čerstvého ovoce a zeleniny. Také si dopřejte dostatek tekutin (1l vody, neslazených čajů na každých 25 kg Vaší váhy).

Je nejvyšší čas se pochlubit okolí

Pokud jste o svém těhotenství ještě neřekla rodině či zaměstnavateli, je nejvyšší čas tak učinit. V tomto období již je riziko samovolného potratu velmi nízké. Krom toho na Vás pravděpodobně je vaše těhotenství poznat. Lepší je předejít zvědavým dotazům, nemístným poznámkám a výčitkám tak, že se svým blízkým sama pochlubíte.

Štítky:

Přidejte komentář