Vši: Nepříjemní návštěvníci


Pixmac000068884087Odolní návštěvníci (nejen) dětských hlaviček. Mohlo by se zdát, že v dnešní moderní době, jsou tyto „breberky“ již přežitkem. Bohužel, realita je však jiná. Nejedna maminka (hlavně holčiček) potvrdí, jak jsou v dnešní době vši rozšířené a hlavně odolné. Bohužel s nimi bojují nejen maminky, jejichž děti navštěvují mateřskou školu, ale i maminky dětí školou povinných. Každý kolektiv je pro vši úplným rájem.

Vši se právě nejvíce vyskytují v podzimních, zimních a jarních měsících. Proč? Ohromně se jim líbí pod našimi teplými čepicemi. A ta čepice vedle? Žádný problém, breberka zkrátka přeskočí a schová se do čepice někomu jinému. Začarovaný kolotoč, z kterého není snadné se vymanit.

Poznám ji?

Viděly jste veš naposledy v mateřské školce, kdy vám vaše maminky diagnostikovaly vši? Myslíte, že ji nepoznáte? Veš ve vlasech zaručeně nepřehlédnete. Sice veš sama o sobě nepatří mezi velikány (délka dospělé vši je max. 5 milimetrů), ale potrápit dokáže. Dospělá samička klade vajíčka, ze kterých se líhnout malé larvy, které ulpívají kdekoliv po celé délce vlasu. Larvy nazýváme jako hnidy. Vši i larvy se živí krví.

Příznaky

Nemusíte dítku ve vlasech bezpodmínečně veš najít. Na vlasech můžete najít pouze hnidy, ale veš žádnou. V tom případě přeskočila již k někomu jinému. Příznakem přítomnosti vší v hlavě jsou i červené fleky na pokožce hlavy.

Vzhůru do lékárny

Bohužel, dnešní rod vší ji odolný a proti spoustě přípravků velice odolný. Proto vám nezbývá nic jiného než zkoušet a zkoušet. Pokud chcete mít jistotu, že vši zničíte hned napoprvé, vypravte se místo do lékárny, k veterináři. Přípravky proti blechám zabírají na vši velice, ale velice účinně.

Hnidy musí pryč

Umyly jste hlavu „odvšivovacím“ šamponem. Máte tedy jistotu, že veš už se v hlavě nenachází. Ale co hnidy? Tak to je opravdu piplavá práce. Na ty totiž šampon nepůsobí a z vlasu je nedostanete jinak než stáhnutím. Stáhnout je můžete buď prstem, nebo se prodává speciální hřeben tzv. všiváček. Každopádně musíte důkladně prohlédnout vlas po vlasu a všechny hnidy ručně stáhnout.

Řádný „ordung“

Vši jsou potvůrky a můžou se schovávat téměř kdekoliv, s čím přišly do kontaktu napadené vlasy. Od věci není vyprat polštář, pořádně umýt hřebeny a vyprat gumičky. To samé platí o čepicích, raději všech členů domácnosti.

Informovanost v boji pomůže

Samozřejmě, pokud se u vás vši objeví, měla byste o tom dát vědět učitelce buď v mateřské, nebo v základní škole. Dítě by nemělo přijít do kolektivu do té doby, dokud nemá hlavu stoprocentně čistou. Právě informovanost je důležitá. Jedině tak si mohou ostatní rodiče zkontrolovat hlavy svých dětí a případnou nákazu řešit včas.

Pár rad co opravdu funguje

Jako prevence na vši platí nalít do šamponu, na který jste zvyklí dvě polévkové lžíce octa a pořádně promíchat. Vlasy si tím myjte celoročně celá rodina. Nejen, že odpudíte vši, ale budete mít i krásně lesklé vlasy, které se vám nebudou mastit.

Pokud máte ve vlasech hnid hodně a je zhola nemožné je všechny dostat pryč najednou, vezměte si na pomoc žehličku na vlasy. Vlasy žehličkou pramen po prameni vyžehlete. Hnidy tím tak spálíte a snadněji je vyčešete.

Vši nemají rády vůni obyčejné Francovky. Proto, víte-li, že se v kolektivu u vašeho dítěte vši vyskytly a vy zatím máte hlavu čistou, kápněte preventivně ráno za každé ucho kapku Francovky. Vši se tak vašemu roběti vyhnou velikým obloukem.

Přidejte komentář