Vytoužené miminko stojí některé páry i stovky tisíc korun


Svět je plný extrémů. Zatímco mnohé ženy zvažují, že předčasně ukončí nechtěné těhotenství, neboť další dítě by již ekonomicky či z jiných důvodů nezvládly, jiné si neváhají vybrat dlouholeté úspory a investovat do miminka obrovské částky. Nenarážíme teď na obchodování s dětmi, které se kvůli mezerám v legislativě čas od času děje i u nás, ale na rostoucí zájem o umělé oplodnění. Pojišťovny sice zákroky hradí – ovšem pouze za určitých podmínek. Kolik by mohlo miminko stát vás?

K nejčastějším příčinám neplodnosti patří zdravotní problémy, genetické vady a vyšší věk. Neúspěšné páry ale nemusí zoufat. Moderní medicína jim k vysněnému dítěti pomůže. Umělé oplodnění se v průběhu minulé dekády vymanilo ze škatulky společenského tabu a většina národa na něj hledí jako na poměrně rutinní záležitost. Málokdo si však uvědomuje, že se cesta k miminku může velmi prodražit.

Kdy se nemůžete spolehnout na zdravotní pojišťovnu?

Umělé oplození je hrazeno zdravotní pojišťovnou, ale pouze metoda IVF (in vitro fertilizace), která spočívá v oplození vajíčka ve zkumavce a jeho následného vložení do dělohy. Pokud se ženě nepodaří otěhotnět v rámci čtyř pokusů (úspěšnost se pohybuje kolem 40 %), musí si další zákroky uhradit z vlastní kapsy. Jeden cyklus stojí kolem 25 – 50 tisíc korun a páry, které se o asistovanou reprodukci pokouší opakovaně, tak mohou v konečném součtu zaplatit i stovky tisíc korun. Mnohé proto sahají po úvěrech.

Ostatní metody umělého oplodnění nejsou ze strany zdravotních pojišťoven hrazeny vůbec. Za injekční oplození vajíčka (ICSI) žena zaplatí v průměru 10 tisíc korun a za vpravení zralých spermií do vajíčka metodou PISCI kolem 13 tisíc korun. Ještě o něco dražší jsou pak metody, v rámci kterých lékař odebírá spermie z varlete či nadvarlete. Vychází na částku kolem 25 tisíc korun. Některé zájemkyně pak musí počítat ještě s desítkami tisíc korun za speciální vyšetření a doplňkové zákroky.

Kdo si naopak v souvislosti s asistovanou reprodukcí vydělá, jsou zájemci o darování spermií. Jeden odběr bývá honorován částkou až do výše kolem 2 tisíc korun.

Přidejte komentář