Z miminka batole


Maminka s miminkem

Maminka s miminkem

Život letí neuvěřitelným tempem a na Vás už se z postýlky nesměje malý uzlíček zabalený v zavinovačce, ale pokouší se tam vstát malý neohrabaný človíček, který dychtí po tom, naučit se vše, co potřebuje.

Období života dítěte, kdy ho nazýváme batoletem, začíná úderem jednoho roku života a končí třetími narozeninami. Ze všech období vývoje dítěte se dají tyto roky popsat jako nejšťastnější a nejkrásnější. Pro batole jste středem vesmíru, ten nejlepší a jediný člověk na světě se kterým se cítí v bezpečí. Pro „malého človíčka“ jsou to roky, kdy se naučí strašnou spoustu věcí a začne objevovat své vlastní JÁ!

První krok i namalovaný obrázek

Pokud se Vaše děťátko zatím jen přesunovalo po bytě po čtyřech nebo zkoušelo první vratké krůčky kolem nábytku, čeká Vás asi největší změna. Kolem 15. měsíce chodí víceméně stabilní chůzí všechna batolata. Samozřejmě, do 3.narozenin zvládne v pohodě vyšlápnout schody, přeskočit kaluž a definitivně udělá pápá kočárku. Aby batole tohle všechno zvládlo, musíte mu pomoct. Dopřejte mu hodně pohybu, často ho vyndávejte z kočárku, i když je to časově opravdu náročné.
Hrubá i jemná motorika batolete se postupně vypilovává, ve dvou letech Vám zvládne namalovat první obrázek, i když se bude spíš podobat čmáranici. Vypilovat jemnou motoriku vám pomůžou i různé vkládačky, puzzle s výřezy, zatloukačky, velké dřevěné korálky, zkrátka vše, co je zaměřeno na soustředěný pohyb rukou.
Dítě je v tomto věku přímo „dychtivé“ i po různých básničkách, říkankách a písničkách. Nejlépe se učí básničky, u kterých se ukazuje.

První kamarádi

Zatímco miminka jste k sobě jen položila, děti v batolecím věku už své vrstevníky jak se patří oťukávají. Zatím si ještě spolu nevyhrají, ale jsou vzájemnými „tahouny“. Učí se co je moje a co je tvoje, pozorují a náležitě se provokují. Pořád si ale ještě hrajou více vedle sebe než spolu. Berte často svoje batole na hřiště, do mateřského centra, zkrátka všude, kde může narazit na stejně staré „kamarády“.

Vyčůrat, umýt ruce a najíst se

Dítě ve třech letech je schopné si samo stáhnout a obléknout kalhoty, nečůrat do plenek, umýt si ruce a celkem obstojně se najíst. Než k tomu dojde, bude vás to stát hodně nervů. Nočník nepatří vždy mezi kamarády, vždyť čůrat nebo kakat do plenek je pohodlnější, že? Umýt si ruce je strašná zábava, hlavně když mýdlo tak nádherně klouže a voda tak skvěle cáká! A jídlo? S tím se dá dělat věcí. Taková věž uplácaná z bramborové kaše, to je ale věc. Všude je to stejné a vy si nervy na chvíli „odložte do čistírny“. To nejhorší co můžete udělat je zakazovat. Mírnit ano, ale zakazovat a nadávat ne. Jak má dítě vědět, že voda teče a vyšplouchne, když pod proud strčí ruku. Batolecí věk je období prozkoumávající a všechny věci, které vás dokážou vytočit k nepříčetnosti mají smysl. Odměnou vám bude samostatnost malého človíčka.

Nebudu a nechci

Nebude nic a nechce ani vodu. Mezi druhým a třetím rokem si dítě naplno začíná uvědomovat vlastní osobnost a snaží se naplno prosadit. Slova nechci a nebudu používá více než by se nám líbilo. K těmto slovům navíc nastupuje éra „vztekajícího období“, takže vzteky rudé dítě, mlátící ručičkama do země není nic neobvyklého. Dítě v tomhle věku potřebuje mít od vás jasně vymezené mantinely, co smí a nesmí. Dávají mu pocit jistoty a vy „seberete co jste zasadily“. K nechci a nebudu se záhy přidá JÁ SÁM! Vše chce dělat batole samo, obout se, obléknout a svléknout, vzít si hračku a když sám nemůže, opět se vzteká.

Batolecí věk dětí je přesto krásný. Úderem třetího roku, když dítě povedete do školky, zjistíte, že jste z něj vychovala „téměř člověka“, který umí vše podstatné. A je to ze všeho nejvíc vaše zásluha, maminky.

Štítky: , ,

Přidejte komentář