Asistovaná reprodukce již dávno není okrajovou záležitostí


Problémy s otěhotněním má rok od roku více žen. Logicky proto stoupá zájem o asistovanou reprodukci, přibývá klinik a v oboru se točí stále větší částky. Pro představu – ročně se částky za umělá oplodnění a další související zákroky vyšplhají na dvě až tři miliardy korun. Specializovaná centra představují jedinou možnost, jak mít dítě, pro každou sedmou dvojici. Hlavním důvodem je oddalování rodičovství do vyššího věku.

 

Asistovaná reprodukce není v České republice nijak tabuizovaná a zájem o ni každoročně stoupá. Podle údajů z projektu Česko v datech proběhlo před deseti lety kolem 17 tisíc umělých oplodnění. V roce 2013 se na kliniky obrátilo více než 27 tisíc žen. Většinou jde o prvorodičky ve věku od 30 do 39 let.

Ruku v ruce s rostoucí poptávkou stoupl počet center. Od roku 1998 do roku 2013 jich v České republice přibylo 15. Páry vynakládají částky ve výši desítek tisíc korun za doplatky na vyšetření a léky, tržby klinik jdou do miliard a reprodukční medicína se postupně zařadila mezi nejziskovější zdravotnické obory.

 

Rozvoj asistované reprodukce se však nezastaví ani v budoucích letech. Díky přívalu zahraniční klientely má ohromný potenciál růstu. Tzv. medicínští turisté proudí za špičkovými českými odborníky i z Německa, Irska a Velké Británie. Cizinci nedají dopustiti na bezkonkurenční poměr kvality a ceny, ale také na liberální legislativu. Zájem o umělé oplodnění bezesporu roste také proto, že ho veřejnost považuje za normální a nestydí se o něm mluvit.

Zároveň roste také zájem o darování oocytů. Dárkyně neodrazuje ani množství vyšetření, které musí   podstoupit  – například psychologické a genetické vyšetření či testy na pohlavní choroby. Zdravé ženy chtějí pomoct těm méně šťastným a samozřejmě je motivuje i finanční odměna ve výši až 25 tisíc korun.

Přidejte komentář