Hledám chůvu: Zn. Spolehlivě


Mother and son doing a jigsaw puzzleSe začátkem školního ruku se vrací ke slovu řád a pravidelnost. Jesle, školka, škola, kroužky…zkrátka žádná dovolená, ale návrat zpět do reality povinností. Je-li tento rytmus právě pro vás letos poprvé, možná si kladete otázku jak to všechno stíhat. Práci, školu, školku…. Kdo ráno odvede a odpoledne vyzvedne děti? Kdo je doprovodí na kroužky? Jednou z možných variant je chůva či paní na hlídání.

 

Samozřejmě, jistou výhodu mají ti rodiče, kteří „vlastní“ ochotnou babičku či dědečka. Zbytek z nás si musí najít jinou alternativu. Sázkou na správnou kartu je chůva či paní na hlídání.

 

Než začnete hledat

 

Než „rozhodíte sítě“ a pustíte se do hledání, měli byste si ujasnit, co od paní na hlídání očekáváte. Dali byste raději přednost „paní v letech“ se zkušenostmi nebo akční mladé slečně, která pro dítko vymyslí akčnější program. Budete po chůvě chtít jen odvést a vyzvednout nebo i občasné odpolední hlídání? Vyžadujete od ní i úklid, žehlení či vaření? Pokud si sestavíte seznam, co od ní očekáváte, jste na poloviční cestě k tomu správnou osobu najít.

 

Kde ji najít

 

Jednou z variant, kde „hlídačku“ k dětem najít je internet a inzertní stránky v novinách. Nenajdete-li vyhovující inzerát, zkuste si ho podat sami. Připravte se však na běh na dlouhou trať. Najít paní či slečnu, která bude vyhovovat vám i dítku dá pěkně zabrat.

 

Lépe na tom budete, dáte-li na doporučení od kamarádek a známých. O takové paní víte, že je „prověřená“ rodinou u známých, i když musíte brát v potaz, že každá rodina má jiné nároky i představy.

 

V poslední řadě se můžete obrátit na specializovanou agenturu. Tento výběr má však svoje plusy, stejně tak jako mínusy. Jedním z plusů je jednoznačná nahraditelnost, pokud jedna onemocní, agentura pošle jinou. Mezi plusy se i řadí specializace „zaměstnankyň“. Ty jsou povětšinou zdravotní sestřičky, učitelky z mateřských škol, či studentky pedagogie. Bez pozitivního psychologického posudku navíc ženy nezaměstnají. Velkým mínusem je však cena. Proto se tato služba vyplatí, pokud vám za to výplata opravdu stojí.

 

Osobní setkání napoví

 

Nejlepší formou jak chůvu poznat je osobní setkání. Pokud máte v záloze více zájemkyň, oslovte na pohovor všechny vyhovující. Při prvním rozhovoru by měli být všichni členové domácnosti. Budoucí chůva vám všem musí být sympatická. Pouštíte si do života dalšího člověka, který se stane nedílnou součástí vaší domácnosti. Výhoda osobního setkání spočívá v tom, že si uděláte alespoň rámcový obraz o osobnosti žadatelky.

 

A na co byste se ji neměli zapomenout zeptat?

 

Vyhovuje ji spíše pevná doba, nebo zvládne být k ruce tzv. na telefon.

 

Co když dítě onemocní, zvládne se o něj postarat?

 

Jak si představuje odpolední program s dítětem?

 

Bude dítě přepravovat autem či městskou hromadnou dopravou či pěšky?

 

Sama uchazečka by také měla klást otázky. Jak je dítě či děti staré, kam chodí do jeslí či do školky, kolik kroužků má týdně, na jaký odpolední režim jsou zvyklé…..

 

Mám ji..

 

Vybrali jste tu pravou a co dál. Určitě byste si od chůvy měli nechat předložit výpis z rejstříků trestů (opatrnosti není nikdy dost) a pojištění o odpovědnosti za škodu (přeci jen ji svěříte svoji domácnost). Pak byste si měli vytvořit seznam úkonů, které po ní chcete. Na seznamu by nemělo chybět kdy do školky, kam na kroužky…zkrátka co se týče organizačních věcí. Neměli byste ani zapomenout na seznam povolených a nevhodných jídel. Budoucí chůvě nezapomeňte ukázat kde je uložené oblečení, jak se zachovat v případě zdravotních potíží atd. Určitě nezapomeňte uvést kontakt na někoho blízkého z okolí jako je kamarádka nebo sousedka.

 

Přidejte komentář