Když se schyluje k bouři


Conflict into a coupleV každém vztahu se občas začne vztahovat k hádce, je to normální, jak však v takové situaci zachovat chladnou hlavu a udělat z hádky konstruktivní věc?

 

Pevně věřím, že vám těchto pár bodů pomůže řešit doma dusné chvíle. Hádat se není nikdy příjemné a je to o to horší, když se musíte hádat s někým, na kom vám záleží. Hádka však nemusí být vždy negativní, při zachování pár zásad může vašemu vztahu dokonce pomoci!

 

Emoce musí jí stranou

Mezilidské vztahy jsou emocí plné, pokud ale existuje místo, kde rozhodně přemíra emocí škodí, pak je to hádka. Obzvláště muži jsou na emoční výlevy žen velmi přecitlivělí. Je to logické, když se člověk ponoří do jakého si hysterického emočního proudu, těžko se pak může dobrat nějakého rozumného smířlivého výsledku, spíše to povede k vlně výčet, které nemá nikdo rád.

 

Špinavé prádlo se pere doma

Snažte se vždy za každou cenu dodržet tuto zásadu a nehádejte se se svou polovičkou na veřejnosti. Jednak tyhle scény na veřejnosti opravdu ničemu nepomohou a toho druhého spíše naopak ještě více namíchnou a za druhé to není fér ani vůči divákům. Svým výstupem totiž do vašich problémů zatáhnete i ostatní lidi, obyčejné kolemjdoucí, kteří mají třeba svých problémů dost, a které opravdu nezajímá, že vám to ve vztahu neklape.

 

Vždy hledejte pravou podstatu

Vyhněte se zbytečným okolkům, scénám, výčitkám nebo dokonce urážkám s chladnou a čistou hlavou se soustřeďte na to, co opravdu chcete probrat, na pravý důvod toho, co vám vadí. Vždy je potřeba hledat pravou podstatu, která se za věcmi často skrývá a být k sobě upřímní. Možná vás opravdu tolik nevytočilo to, že váš přítel zapomněl umýt nádobí, ale spíše vás tíží starosti v práci. Buďte upřímní sami k sobě i partnerovi, jinak nikdy žádnou hádku nevyřešíte a váš vztah nabere směr rozpadu.

 

Vyjádřete se co možná nejpřesněji

Když už najdete pravou podstatu toho, co vám na druhém vadí, či co se vás dotklo, popište ji a rovněž i vysvětlete, proč se vám to nelíbí. Možná to zní jako banalita, ale lidé pohlížejí na věci různě, co jednomu přijde jako urážka je pro druhého nevinná sranda, proto je nutné vyjádřit své pocity tak, aby to váš partner opravdu pochopil a měl tak možnost se podobného chování vyvarovat.

 

Snažte se naslouchat

Mluvit dokáže každý, ale opravdový mistr komunikace a ten, kdo z rozhovorů vytěží maximum je ten, kdo umí opravdu dobře poslouchat. Není to vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zprvu zdát, musíte se totiž umět i v nepříjemné chvíli soustředit nejen na to, co chcete sdělit, ale především nato, co se vám snaží sdělit váš protějšek. Mnoho lidí nejsou v komunikaci tak zdatní a je tedy potřeba umět číst mezi řádky, což vyžaduje značné úsilí.

 

Pryč s dusnem po hádce

Jakmile si vše tak nějak vyříkáte a začnete řešit váš problém nebo to, co se vás dotklo, otočte list. Nemá cenu problém rozmazávat, nepříjemnou chvíli protahovat a dělat si doma zbytečně dusno a nepříjemnou atmosféru, ve které to nebude příjemné ani pro jednoho z vás. Prostě problém vyřešte a jdete dál, nebo od věci po nějaké trochu vypjaté debatě partnerovi/partnerce i něco pochválit, zdůraznit, co se vám naopak líbilo, či co udělal/a dobře. Kritizovat umí bez problémů každý, ale umíte taky pochválit?

Přidejte komentář