Láska a její alchymie


koupeno-Mladý muž a ženaPůl litr sytě červeného těžkého vína, jedno najemno rozdrcené babské ucho, kočičí chlup a dva hadí ocásky. Lehce zamíchat, dvanáct hodin pozvolna vařit a týden nechat odstát v temné chladné místnosti. Dávat jako přísadu do kávy či čaje po dobu čtrnácti dnů osobě, u které chceme, aby její láska k nám propukla a nikdy neuhasla. Dokonalý recept na nápoj lásky? Ha ha ha, až někdo s takovým přijde, koktejl z tělesných hormonů a vněmů si může vzít dovolenou. Hormony jsou totiž tím pravým „nápojem lásky“.

Jak jde čas

Vztah se vždy vyvíjí podle jednoduchého schématu okouzlení – zamilovanost – láska a život. Jednoduchý „koloběh“ který dokáže zacloumat i s tím nejotrlejším a nejpevnějším jedincem. V každé fázi vztahu se cítíme jinak, protože s námi cloumají jiné odlišné hormony. Hormony ať chceme či ne ovlivňují naše chování i vnímání vztahu pokaždé jinak.

Růžové brýle na nose

S růžovými brýlemi na nose vidíme svého partnera jen v tom nejlepším světle a vykládáme o něm jen v samých superlativech. Vyjádření pojmu „láska na první pohled“ je opravdu těžká. V našem těle se vzbouří všechny hormony jako je adrenalin, fenylethylamin, noradrenalin, dopamin ale i ženský estrogena mužský testosteron. Díky tomu máme hlavu v oblacích i chuť na sex.

V pozadí nezůstávají ani ty nejzákladnější vjemy jako je čich. Přirozené pyžmo našeho „objektu lásky“ nám musí být ušito přímo na míru, dokonalou souhru poznáte v tu chvíli, kdy vám váš protějšek voní i po hodině běhu.

Zamilovanost je láska?

Zamilovanost, krásná doba, která kdyby trvala věčně, nevedli bychom první místo v žebříčku rozvodovosti. Ve stádiu zamilovanosti jsme omámeni přívalem hormonu štěstí – endorfinů. Stejně tak, jako ho naše tělo začne produkovat při příjemné námaze, tak i v době zamilovanosti ho máme v těle tolik, že pro nás není nic nemožné. Mít co nejvíce nablízku osobu, do které jsme zamilovaní je samozřejmé. A že má drobné chyby? A kdo je nemá, všechno jde přeci vyřešit, napravit či předělat. Bohužel, stádium zamilovanosti nikdy nevydrží déle než dva roky.

Láska na celý život

Pokud jste si užili období krásného okouzlení namlouvání i vysokých výšin zamilovanosti a stále máte na svém protějšku co objevovat a pro co si ho vážit gratuluji. Poslední fáze vztahu ať vám vydrží na vždy.

Láska je úcta, věrnost, pokora, náklonost ….samé příjemné prožitky, které sice nejsou tak bouřlivé jako v období zamilovanosti, ale mají daleko větší váhu. Naše tělo v tuto chvíli produkuje největší množství hormonu zvaného oxytocin. Ten máme sice v těle pořád, ale jeho optimální hodnota právě v tuto chvíli vztahu vyvolává pocit sounáležitosti a vzájemné důvěry.

V této fázi vztahu již nehrají hormony štěstí takovou roli, pomalu je vytlačuje hormon věrnosti a hnízdění tzv. oxytocin. U žen je oxytocinem nejvíce tělo zaplaveno po porodu potomka, samozřejmě, oxytocin je i v těle tatínka. Díky větší produkci tohoto „hormonu věrnosti“ pak vzájemně nestojíme o jiného partnera, než o toho kterého máme.

Příroda je chytrá a moudrá. Stačí jen naslouchat přirozeným hlasům „našeptavačům“ a nechat se kvalitním a spokojeným vztahem snadno provést. Spokojený vztah = spokojená domácnost = spokojené děti = spokojené zaměstnání = spokojený celý život. Kvalitní partnerský vztah je zkrátka alfou i omegou celého života. Ať máte štěstí a natrefíte na partnera, který vám „bude vonět“.

Přidejte komentář