Mé peníze, tvé peníze = společný rozpočet


Koupeno - PenízeJak už to tak bývá, pohled na vztah přes růžové brýle zamilovanosti, schová nejednu partnerovu neřest. Ovšem jinak je to s finanční stránkou vztahu. Sice se vám může zdát, že peníze jsou až v pozadí důležitosti. Opak však bývá pravdou. Více jak 80 procent hádek a nedorozumění ve vztahu způsobuje právě otázka financí.

Nepotřebujete jich nadmíru, ale jejich nedostatek vás trápí. To by měla být základní rovnice, když mluvíme o „dostatku finančních prostředků“. Víte, že v dnešní době nečekaný jednorázový výdaj kolem devíti tisíc korun dokáže dostat do dluhové pasti více jak padesát procent domácnosti? Proto je dobré partnerův „vztah k penězům“ sledovat už od samého začátku vztahu. Každý se totiž ke své finanční hotovosti dokáže chovat jinak a do vztahu si přináší povětšinou model z rodného hnízda. Velkou výhodou je také fakt, že správnému finančnímu hospodaření se dá při troše dobré vůle snadno naučit.

V zásadě se dá vztah k penězům „rozškatulkovat“ do třech základních charakteristických typů.

Tady velím já

Je to typ partnera, který netrpí nouzí o peníze. Má jich víc, než je zdrávo. Svému okolí to také mile rád dává najevo. Bohužel, partnerka ho v jeho příjmech nedokáže dostihnout a to je pro takovéhoto muže důvodem k tomu ukázat jí, kdo má ve vztahu navrch.

Úspěšný, ctižádostivý, vůdčí typ. Peníze jsou pro něj prostředek, jak si dokázat, že on je ten, který tady velí a diktuje si podmínky.

A jak s ním vypadá rodinný život?

Dokud si partnerka vydělává „svoje“ peníze a vzat je na začátku, vypadá vše růžově. Při zakládání rodiny však může nastat ten pravý „kámen úrazu“. Rodina potřebuje „jeho“ finanční prostředky daleko více. Nejvíce neshod začne právě ve chvíli, kdy žena zůstane doma na mateřské dovolené a on má pocit, že všechno „dotuje“. Pokud se do takovéto situace dostanete, dá vám pekelně práce přesvědčit ho, že jste stejně rovnocenná jako on. Nést totiž starost o domácnost na svých bedrech je daleko náročnější (i když hůř placené) než zaměstnání.

Peníze se musí točit

Chodí do práce, vydělává, tak proč by se nerozšoupnul? Právě je na trhu nový telefon, který „nutně“ potřebuje. A že je trochu dražší? No, vždyť přišla výplata. Večer si skočí s partičkou přátel do hospůdky, je přeci grant, zaplatí útratu za všechny. Co na tom, že mu bankomat tři týdny před výplatou už nevydá ani korunu. Jeho účet totiž zeje prázdnotou.

Lehkovážný muž s dětským duchem v těle. To je právě tento případ.

Tady nepomůže nic jiného než pořádná domluva a stanovení si pevného finančního plánu, který se musí pevně dodržovat. Mnohdy musí takovéhoto muže po finanční stránce „řídit“ žena. Často bývá jediným rozumným řešením společného rozpočtu, oddělovat marnotratníkovi kapesné. Jinak sice budete mít nejnovější model telefonu, ale nabít si baterii, kvůli odstřižené elektrice v domácnosti, nebudete mít kde.

Kdo šetří má za tři

Má radost pokaždé, když si otevře svoje internetové bankovnictví a koukne na zůstatek účtu. Je pro něj důležité, aby částka narůstala a on neutratil ani o korunu víc, než musí. Kino, večeře, dovolená, nové oblečení, několik párů bot, to jsou pro něj zapovězená tabu. Proč taky? Tyhle věci se dají přeci tak snadno oželit a utracené peníze za ně raději ušetřit.

Přemíru zodpovědný a nejistý. Tato byste svého „lakomce“ mohla jednoduše vystihnout.

Jedním si ve vztahu s tímto mužem můžete být jistá. Nikdy se nedostanete do svízelné finanční situace. Budoucnost budete mít do koruny naplánovanou. Ovšem budete muset zkousnout vedení domácího účetnictví a věčné obhajování každé utracené koruny.

Štítky: , ,

Přidejte komentář