Mýty o antikoncepci


Naplánovat si dobu, kdy bude mít žena miminko je v dnešní době více než samozřejmé. Máte-li jedno, dvě nebo tři děti a jste rozhodnuty, že to již opravdu stačí. Je dalším krokem správně zvolená antikoncepce. Někdy vám ale mohou vstávat vlasy na hlavě hrůzou, co všechno se na téma antikoncepce dá vymyslet. Někdy jsou zvěsti založené na pravdě, většinou však nikoliv. Abyste se ve změti fám a faktů vyznaly, čtěte dál.

Hlavně starší část ženské menšiny (a tím je nechci v žádném případě urazit), traduje zvěsti, že zavedené nitroděložní tělísko má za následek dlouhou, silnou menstruaci a navíc zvyšuje riziko zánětů. Toto je opravdu naprostý omyl. Nitroděložní tělísko je u nás velice žádaný druh antikoncepce. Ženě dává volnost po dobu několika let, tím že na antikoncepci zkrátka přestane myslet. Navíc se používá i jako opak k tvrzení, tedy k léčbě nadměrného krvácení. Zavedení nitroděložního tělíska je pro mnoho žen ideální antikoncepcí, která navíc zmírní menstruační krvácení a bolestivost. Stejný „blud“ to je i u zvýšeného rizika zánětů. Nitroděložní tělísko uvolňuje levonorgestrel, který funguje laicky řečeno jako „nepropustná zátka“ pro spermie a tím i pro choroboplodné mikroorganizmy.

O čem se hodně mluví, je užívání antikoncepce s jinými léky. Ano, je určitě lepší informovat svého lékaře o druhu používané antikoncepce. Některé léky totiž mohou antikoncepci ovlivnit tak, že už nefunguje tak jistě (i když nic není stoprocentní) jako před užíváním léků. Mohlo by vás tím pádem zaskočit nechtěné těhotenství. Obráceně to však funguje taky. Antikoncepce může ovlivnit účinek některých léků (hlavně u léků na duši, tedy antidepresiv). Proto se pro jistotu vždy lékaři zmiňte o druhu používané antikoncepce.

Napřetřes často při vyslovení slova antikoncepce přichází i slovo věk. Úplně „úžasné“ jsou domněnky, že ženě po třicátých pátých narozeninách antikoncepce škodí a po čtyřícítce už antikoncepci žena nepotřebuje vůbec. Dvakrát je to špatný omyl. Po pětatřicítce ženě antikoncepce škodí, jen pokud holdujete cigaretám, upozorněte na to svého gynekologa. Zvolí vám antikoncepci bez estrogenů, ten totiž může poškodit ještě více cévy (nebylo by lepší raději přestat kouřit?). Žena až do menopauzy může otěhotnět a čtyřicetileté ženy nepotkává menopauza tak často jako tomu bylo dřív. Proto by „čtyřicítka“ měla rozhodně antikoncepci užívat. Neplánované těhotenství po čtyřicítce je pro tělo „záhul“ a pro plod také není vše v ideální harmonii (hrozí vývojová rizika, vrozené vady atd.) Věk s antikoncepcí souvisí, ale gynekolog si s tím hravě poradí a zvolí správnou formu.

Po antikoncepční injekci nemůžete otěhotnět. Tady je to tak půl na půl. Pravda i fáma v jednom. Pravda je, že antikoncepční injekce je hodně účinná (až 99%),ale pravdou také je, že jejím cílem je zabránit ovulaci. Proto postupně přestávají ženy užívající antikoncepční injekce menstruovat. A když neovulujete nemůžete otěhotnět. To je jednoduchá rovnice. Pokud používáte injekce a přesto byste chtěla miminko. Stačí injekce vysadit a počkat, až se vše vrátí „do starých kolejí“. Musíte však počítat s tím, že to může trvat až jeden rok. Takže po injekci otěhotnět můžete, i když ne hned po jejím vysazení, tedy lépe řečeno nepíchnutí další dávky.

Podkožní tělíska nefungují. Tak to je opravdu nesmysl. Podkožní antikoncepce má stejné výhody jako tělísko. Oproti antikoncepčním pilulkám nehrozí její „zapomenutí“. Problém s tímto druhem antikoncepce může nastat v tu dobu, kdy její „majitelce“ nevyhovuje. Ale opět to není nic, s čím by si gynekolog neporadil.

Přidejte komentář