Rodinný život. Stres nebo pohoda?


Když posloucháte rozhovory žen, které se baví o rodinných strastech a radostech, většinou se vám může zdát, že si předříkávají úryvky z románu sice fiction. Bohužel, většinou jsou příběhy opravdu jen krutá realita. Namíchat recept na pohodový rodinný život dá totiž pořádně zabrat.

Povinnosti, povinnosti a zase jen ty povinnosti

Když se podíváte na filmy pro pamětníky, uvidíte obrázky rodinného života, bez stresu, plného harmonie a spokojenosti. Role mužů a žen byly pevně dané. Muž chodil do práce a žena se starala o děti a chod domácnosti. Dnes k tomu nám ženám přibyla ještě ta výsada rozvíjet svoji kariéru a směle se ve výdělcích vyrovnat mužům. Bohužel, muži nás v péči o domácnost ještě nedohnali.

Ranní, noční, dva dny volno

Drtivá většina žen dnes chodí do práce a je v podstatě jedno jak dlouhá je jejich pracovní doba. Dvanáctihodinové směny v nepřetržitém provozu nejsou v současnosti ničím výjimečným. Váš zaměstnavatel Vám posílá na účet každý měsíc plat, za který ovšem očekává ty nejlepší výsledky. Ty jsou ovšem podmíněny Vaší čistou hlavou, soustředěním a elánem.(O výši tohoto platu a jeho následném srovnání s platy mužů by mohl vyjít samostatný článek.) Tímto ale bohužel Vaše povinnosti nekončí. Po příjezdu domů a otočením klíče v zámku nastupujeme na druhou směnu, a to domácnost a děti. Ve většině domácností se to považuje za samozřejmost, že se toho ujmete, vždyť jste přece máma, a kdo jiný by to přece měl dělat. A za tuto práci Vás nejen nečeká žádná výplatní páska, ale jen málokdy někdo Vaši snahu ocení. Nespravedlnost? Ano, ale jak si kdo ustele, tak si také lehne.

Začátek je důležitý

Při seznámení se svým „osudovým“ můžete mít sebe růžovější brýle, ale základům fungování domácnosti byste ho měla naučit hned od prvního dne soužití. Vysvětlete mu, že být pradlena, kuchařka, švadlena, asistentka, rodinná účetní a uklízečka sice být můžete, ale za odpovídající mzdu, kterou vám bude platit. A že to nezvládne? Nevadí, o všechny tyto činnosti se zkrátka rovnoměrně podělíte. Sádra se zkrátka musí zformovat dříve než ztuhne. Jinak už s ní neuděláte nic.

Když přijdou děti

Jistou změnou může být doba mateřské dovolené. Do zaběhnutého života dvou najednou vstoupí jeden, dva, tři…další „narušitelé“, kterým podlehnete ve všech směrech. Doba, kdy trávíte s dětmi pouze doma je sice ta nejhezčí, ale neúmyslně na sebe převedete i kompletní péči o domácnost a většinou i všechny starosti spojené s dětmi včetně potřeb do školky, výběru oblečení, starosti s kroužky atd. Není divu že naše protějšky za x let pěkně zleniví a vše berou jako samozřejmost. Jak velké množství starostí to je, si málo kdy uvědomí.

Nástěnka pomůže

Při návratu do zaměstnání po mateřské dovolené na vás padají mrákoty. Jak to všechno jenom zvládnout? Jistou úlevou pro vás může být jednoduchá nástěnka, kde si vytvoříte strategický plán. Muži patří k vizuálním typům a vy předejte hlášce: „to jsi mi neříkala“. Jednotlivé dny si jednoduše rozplánujte podle vaší a manželovi práce. Nezapomeňte zaznamenat, kdo dítka vyzvedne ze školy, kdo nakoupí, kdo připraví večeři atd. Tento systém úspěšně funguje v řadě domácností.

Samozřejmě, že je potřeba zařídit i spoustu jiných věcí zaplatit složenky, obědy, koordinovat rodinný rozpočet. O tom by měli mít oba partneři stejný přehled. On vyrovnaný cashflow (tok peněz) je pro spokojenost poměrně důležitý faktor.

Stejně tak byste měli společně řešit nároky a potřeby dětí. Rodiči jste totiž oba. Neznamená to tedy, že o nákup zimní bundy byste se měla starat pouze vy. I muž dokáže vybrat správné zimní boty či tašku do školy.

Víkendy patří rodině a to včetně stolování. Potřebujete-li si o víkendu odpočinout a nejen stát celé dopoledne u plotny, buď naučíte muže vařit (mají daleko lepší chuťové buňky) nebo vy uvaříte a muž uklidí kuchyň. Žádný jednostranný gaučink. O víkendu se máte zrelaxovat a ne si našlápnout na nervový kolaps.

Mít spokojenou a fungující rodinu skládající se ze spokojených členů dá práci. Ale výsledek, ten za to přeci stojí.

Přidejte komentář