Spokojený partnerský život


Zamilování, láska, zvyk, stereotyp i těmito čtyřmi slovy se dá popsat partnerský život. Dlouhá trať protkána opojně krásnými okamžiky, stejně tak jako je i poseta řadou trnitých bodláků. Vztah dvou lidí se neustále vyvíjí a reaguje na pozitivní i negativní vlivy věku, okolí a životní situace. Bohužel, co platilo dnes, už může být příští týden úplně jinak.

Zamilovala jsem se..

Asi, ne určitě, ta nejkrásnější doba. Zamilovanost je na každém vztahu „to nejlepší“. Svět okolo sebe vidíme v krásných odstínech růžové barvičky, všechno je skvělé a báječné, bez jediného mráčku na obloze. Vždyť jste našla toho nejlepšího chlapa pod sluncem. A že neumí tancovat? Nevadí, vždyť vy se bez pravidelných pátečních tanečků klidně obejdete. Stav podobající se euforii vás čeká tak maximálně rok, víc bohužel ani ťuk.

Růžové brýle opadávají..

Čím déle svého vyvoleného znáte, tím více odhalujete jeho nedostatky. Je to naprosto přirozený proces. Říkáte si: „Nevadí, trocha času a píle a ono všechno půjde, jak já pískám“. Bohužel, jste na velkém omylu. Tady v období druhé fáze vtahu se zamyslete, jestli je onen dotyčný opravdu tím Panem Pravým. Názory i povaha partnera se sice postupem času změnit můžou, ale ne nijak dramaticky. Ze snílka nikdy nebude praktický muž a z člověka, který je k lidem ve svém okolí spíše uzavřený, se rozesmátý extrovert nikdy nestane a tak by se dalo pokračovat dále… Pokud „nehodíte flintu do žita“ pak pojďte dále.

Bydlíme spolu

Je přirozené, že dva lidé kteří si rozumí, spolu chtějí být co nejvíce. Rozhodnete-li se pro společné bydlení, jenom dobře. Společným bydlením získáte kompletně ucelený obraz o tom druhém bez výmluv a přikrášlování. Se společným soužitím nastupuje i podle psychologů první krizové období, které většinou přichází kolem třetího roku vztahu. Tady je jen jediná rada. Musíte se naučit hledat vzájemné kompromisy, snažit se dohodnout a nechat do vašeho vstoupit pořádnou hrst tolerance. Určitě nic nezkazíte smyslem pro humor. Co si budeme povídat, ono to s muži jinak nejde :-).

Dokud nás smrt nerozdělí

Záleží jen na vás, pokud tuhle větu budete chtít vyslovit při oficiálním obřadu nebo si ji jen sdělíte navzájem a rozhodnete se žít na tzv. psí knížku. Každopádně vás čeká běh na dlouhou trať, kde by jste měli vědět:
HÁDAT SE JE DOBRÉ
Ano, správně mířená hádka dokáže vyčistit vzduch a ujasnit si vaše vzájemné postoje. Správné hádání se musíte naučit, není to nic jednoduchého. Nikdy nevytahujete staré spory, nevyčítejte a nesnažte se mít „navrch“. Hádejte se jen o dané konkrétní věci, konstruktivně a jasně. Hlavně partnera NIKDY neurážejte a nesrážejte. Mohlo by to pro Váš vztah mít neblahé následky. Umět se správně hádat není jednoduché, ale mnohdy lepší než sáhodlouhé diskuse o všem možném, kde uniká podstata věci.
KRIZE PŘEPADNOU KAŽDÉHO
Partnerskou krizi, ve větší či menší míře, na vlastní kůži zažije každý pár. Podle výzkumů prý partnerská krize nejčastěji přijde 3,7,9 a 15 rok. Laicky se dá říct, že krize přijde když spolu začnete bydlet, v období mateřské dovolené a když děti vyletí z hnízda. Plus jedna která počítá s „uklouznutím“ jednoho z partnerů.
STARAT SE
Ano, to je asi nejdůležitější rada. O vzájemný vztah se musíte starat jako o květinu, bez řádné péče vám zajde stejně jako ona zmiňovaná květina. Péče by měla být z obou stran rovnocenná.
Pamatujte si, ve dvou se to lépe táhne! Ve správném vztahu se máte o koho opřít, s kým se podělit o starosti všedních dnů, s kým se radovat, s kým snít, s kým budovat….Čas vložený do vašeho partnerství se vám několikanásobně vrátí.

Štítky: ,

Přidejte komentář