- Zinnia - http://zinnia.cz -

Žít single nebo v páru?

[1]Doba, kdy 25letá slečna bydlící stále pod křídly svých rodičů neustále slyšela otázku: Kdy se už konečně vdáš? je snad zaplať pánbůh, nenávratně pryč. Dnešní doba fandí mladým lidem, plným energie, kteří nemají nic jiného na práci než práci, ve které budují kariéru. A ten druhý do páru? Je s ním život lepší nebo je lepší být sám? Otázka s téměř Šalamounskou odpovědí.

Jsem single!

A jaká je vaše charakteristika? Jste člověkem mezi 25. a 40. rokem života, finančně nezávislým, s vlastním názorem, nezadaný a po žádném partnerovi netoužícím, ovšem když se připlete do cesty, tak proč vlastně ne. Zkrátka jste soběstačná osobnost, která si chce život užít, ne jen prožít a to zcela ve vlastní režii.
V mnohých lidech ve svém okolí budíte závist svým svobodným životem. Z pohledu okolí nemáte žádné starosti. S nikým se nemusíte v ranním shonu dělit o koupelnu, nikomu nemusíte vyvářet teplé večeře a po nikom nemusíte uklízet rozházené oblečení po bytě. A když si chcete večer popovídat? Jednoduché řešení zavoláte na pomoc stejně „spřízněnou duši“ a rozeberete spolu co vás právě trápí. Když jste single máte čas na SVOJI práci a na SVÉ záliby.
Tak to jsou kladné stránky věci. Ovšem jako cokoliv jiného, všechno má svůj rub a líc. Jinak tomu není ani u single života. Tak například, všimly jste si nabídky supermarketů? Koupit jedno kuřecí prsíčko (které vám naprosto k večeři stačí) je neřešitelný problém, v regálech nacházíte jen samá výhodná rodinná balení. Stejně tak vstupenky na různé akce, slevy začínají na dvou dospělých. A co takhle dovolená? Vycestovat s partou nic moc, když jedete sami, považuje vás okolí „za divné jedince“. Tady snad pomůže jen jediná rada, zaměřte se na cestovní kanceláře, které se specializují na nabídku zájezdů pro lidi, kteří jsou single. Od věci není ani finanční stránka. Musíte se sakra otáčet aby jste poplatily nájem, inkaso, internet, kabelovou televizi a ostatní náklady spojené s běžným chodem domácnosti. Byť jen jednočlenné. Za svobodu se hold zkrátka platí.

Ve dvou se to lépe táhne

Zdá se, že máte vyhráno. Pěkně z domácího hnízda vylétnete rovnou do hnízdečka lásky, kde se usídlíte se svým vysněným partnerem. Začátek nekonečného štěstí? Možná. Ale….Samozřejmě, je strašně pěkné, když všechno „šlape“ tak jak má. Zařídíte si byt (ideálně vlastní), pořídíte si dítě (nebo děti), vaše láska přejde z té nehynoucí k pevnému přátelství. Ano, všechno to zní hrozně pěkně. Základem je však ten správný partner, který vám bude vyhovovat. Prožít život s jedním člověkem chce totiž notnou dávku odvahy a pečlivého vybírání. Jestli to je ten pravý odhalí právě vaše soužití. Život v páru chce hodně tolerance. Musíte být výbornými stratégy, skvělými koordinátory a perfektními řečníky. Často však u toho druhého narazíte na pevnou zeď, kterou budete muset opět „ukecat“. Život v páru je zkrátka život v jednom velkém kompromisu. Budiž útěchou, že je skvělé, když máte na koho čekat než přijde z práce, že někoho zajímají vaše problémy a zkrátka to, že na život nejste sama, ale jste dva. Dva na všechno.

Co je tedy lepší

Ani jedno, ani druhé. Žijte tak, jak vám to vyhovuje. Jen odborníci se shodují na tom, že lidi žijící single trpí daleko více srdečními chorobami a zvýšenou náchylností k depresím. No tak nevím, ženy žijící s partnerem zase často trpí vysokým tlakem. Nebo ne?