Alergie? Špatný kamarád!


AlergieTak a už je to tady. Hřejivé sluníčko, teploty vysoko nad nulovou hranicí, kvetoucí příroda. Nádhera? To jistě ano, pokud netrpíte nejnepříjemnějším kamarádem, který vás ani v nejhorší chvíli neopustí a život dokáže otrávit opravdu stoprocentně. Ano, řeč je o pylové alergii.

Alergie = přecitlivělost organizmu na konkrétní chemickou látku. Pylová alergie tedy znamená přecitlivělost na bílkoviny nacházející se na povrchu pylových rostlin.

 

Vás se otázka pylové alergie netýká? Tak to je v pořádku. Ale co není může být. S alergií se člověk nerodí. Loni mohlo být na jaře všechno v pořádku a letos? Z nosu teče a z očí kape. Alergie se totiž může objevit kdykoliv během života. Podle vědců je její výskyt nejčastější v době mezi 15. a 25. rokem života.

 

Pro pylové alergiky je jediným klidným obdobím zima, kdy rostliny prožívají vegetační klid. S úderem jara nastává nekončící kolotoč. Brzy z jara nás potrápí pyly dřevin, později jsou to kvetoucí trávy a na podzim se na nás podepíší pyly už tak neoblíbených plevelů. Budiž útěchou, že daná rostlina, která právě vám způsobuje alergii nekvete celý rok, ale má svoji sezónu, kdy můžete očekávat nejhorší příznaky.

 

Když z nosu kape…

Nos nemáme jen na ozdobu a na to, abychom si stěžovaly, že ho máme velký, malý nebo pršáček. Nos filtruje vzduch plicím a je tak tím prvním, co pylová alergie zasáhne. Buď alergie na určitý pyl sliznici v nose „jen“ podráždí a my se pak můžeme „ukýchat“ nebo ji napadne a sliznice pak tvoří nadměrné množství tekutiny a my tím pádem máme „furt nudli u nosu“. Kýchání je nepříjemné, nehnout se bez kapesníku v ruce otravné, ale mít totálně ucpaný nos je příšerné. Nejen, že dýchat pusou opravdu otravuje, ale ucpaný nos vede i k bolestem hlavy a nepříjemným poruchám spánku.

 

A oči a kůže svědí…

Pylová rýma je jednoznačně nejčastějším projevem pylové alergie, hned za ní jsou v závěsu oči. Alergie na pyl může vyvolat nepříjemné svědění, zčervenání a nadměrné slzení oční. Oči se snaží pyl vypudit po svém, tedy zvýšeným slzením. Ovšem to zase dráždí nás, tak si oči bezděky otíráme a tím příznak ještě zhoršujeme.

Alergická reakce na kůži dochází v největších případech s přímým kontaktem. Vyvolává alergickou reakci, která se projevuje červenou vyrážkou, která svědí. Jejímu rozšíření ještě více napomáháme samy drbáním a škrábáním.

 

Všemocné počasí

Nejhorší pro alergiky alergické na jakýkoliv pyl je slunečné teplé počasí s pofukujícím větříkem. Pyly se tak šíří do větších dálek a zaútočí i tam, kde by jsme je nečekaly. Nejlepší je za takového počasí omezit vycházky. Naopak úlevu alergikům přináší deštivé počasí, které pyly smívá. Alergici na pyl by si měli odpustit vycházky do přírody, kde se to útoky pylů jen hemží. Ve vzduchu je méně pylových částic časně z rána, naopak maximum jich lze naměřit kolem poledne. Doma vám od pylů pomůže čistička vzduchu. V místnosti kde spíte větrejte minimálně nebo si pořiďte speciální protipylovou síť do okna.

 

Léčba není snadná

Léčba pylové alergie patří jednoznačně do rukou odborníků. Dnešními léky se dá alergie udržet na snesitelné úrovni, avšak vyléčit úplně nelze. Zmírnit alergickou reakci pomáhá i změna prostředí v období, kdy na vás útočí zákeřný pyl (podle druhu alergie). Vhodné je vyjet k moři nebo do hor.

 

Sledovat pylový kalendář se vyplatí

V dnešní době, kdy je na celém světě téměř 40% lidí alergických na některý druh pylu se do předpovědi počasí dostalo i pylové zpravodajství. Tam se dozvíte, co právě aktuálně kvete a který pyl má právě „tu svoji“ sezónu. Na internetu se dá objevit spousta kalendářů, které jsou pouze informační. Stejně tak, jak je nepředvídatelné počasí na příští rok, je i nepředvídatelný přesný nástup pylové sezóny.

Štítky:

Přidejte komentář