Cukrovka!? Jak s ní žít?


Inzulín

Nemoc, kterou trpí ve vyšším věku každý druhý člověk. Nemoc, která si nevybírá. Nemoc, která postihuje i lidi v raném a produktivním věku. Nemoc, se kterou se dá žít. Jedna z nejstarších popsaných nemocí, cukrovka.

Cukrovka je když …

O cukrovce hovoříme, když se v našem těle začne tvořit méně hormonu, který udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Hormon, který tomu pomáhá se jmenuje inzulin. V našem těle ho produkuje slinivka břišní. Díky inzulinu se cukr z naší krve dostává do tkání, kde se mění na důležitý zdroj energie. Chybí –li v těle inzulin, zvýší se hladina cukru v krvi a my začneme trpět cukrovkou.

Cukrovku lékaři diagnostikují ve dvou typech.

Cukrovka I.typu

Mezi příznaky, které nás na cukrovku v těle upozorní je téměř neustálý suchý pocit v ústech. Musíme pořád pít a přesto sucho v ústech nepřestává. Tělo nás na ni také upozorní celkovou únavou. Při těchto příznacích by první kroky měli vést do ordinace praktického lékaře, který vás podrobně vyšetří a určí závažnost onemocnění.

Gluko pero

Ve většině případů se už své denní dávky inzulinu do konce života nezbavíte. Díky dnešním „usnadňovačům“ to není tak hrozné jako dřív. Dnes se inzulin dá pohodlně aplikovat pomocí gluko pera. Na první pohled obyčejné pero, které má místo „psací“ části malou jehličku. Inzulin si budete aplikovat podle doporučení lékaře vpichem pod kůži, nejčastěji do oblasti břicha. Jistě je i dobré, pokud vám lékař sám nenabídne, zeptat se na možnost pořídit si glukometr. Díky kapičce krve si snadno sami můžete změřit hladinu cukru v krvi. A to kdykoliv a kdekoliv.

Cukrovka II. Typu

Nejvíce jí je ohrožen střední a starší věková skupina lidí. Nejčastěji na ni lékař přijde díky pravidelným kontrolám (i proto jsou tak důležité!!). U této cukrovky máte v těle inzulinu dost, ale buňky na něj špatně reagují a tím se rapidně zvyšuje hladina cukru v krvi. Ruku v ruce jde s cukrovou II. typu vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol.

Léčbu samozřejmě určí lékař, ale studie varují, že cukrovkou II. typu trpí 80% lidí trpící nadváhou, nedostatkem pohybu a celkově špatným životním stylem!!!

Cukrovku I. typu i II. typu může výrazně ovlivnit i životospráva:

Dieta při cukrovce

Zjištění hladiny cukru

Výši hladiny cukru v krvi výrazně ovlivňuje životospráva. Při cukrovce je důležité držet si cukr v krvi pod kontrolou a správně zvolené potraviny značně pomáhají.

Hlavní složku jídelníčku by měla tvořit zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné obiloviny. Díky vláknině obsažené v těchto potravinách se zpomalí vstřebání cukru do krve. Značně omezit by jste měli výrobky živočišného původu jako je maso, mléčné výrobky….Stejně tak by jste měli omezit příjem tuků. Při cukrovce se zakázanými potravinami určitě opatrně. S jídelníčkem vám jistě ochotně pomůže praktický lékař nebo vás odkáže na diabetologickou poradnu.

Cukrovka v těhotenství

Ta je opravdu zákeřná, může totiž postihnout i zdravou ženu. Lékaři ji většinou objeví mezi 20. a 24. týdnem těhotenství. Dobrá zpráva je, že po porodu většinou zmizí.

V období těhotenství potřebuje maminka i plod dvakrát tolik inzulinu než normálně. Selže-li tato „výroba“ mluvíme o těhotenské cukrovce. Těhotenskou cukrovkou jsou nejvíce postiženy maminky, které mají v rodinné anamnéze výskyt cukrovky, vyšší věk a i ty, co si své zdraví ničí kouřením.

Maminka postižená těhotenskou cukrovkou je pod pečlivým dohledem lékařů, cukr se nejprve snaží ukočírovat dietou v horším případě inzulinem. Děti maminek „cukrovkářek“ mohou mít problém s adaptací po porodu, větší porodní hmotnost nebo málo vyvinuté plíce.

Komentáře k “Cukrovka!? Jak s ní žít?”(celkem 2 )

  • Sara:

    Četla jsem článek, kde se psalo, že praktikování asán neboli Jogy pomáhá zlepšit zdraví, především u lidi nemocných s cukrovkou, ale nevím, jak se k tomu staví klasická medicína.

  • Petr Max:

    Hrůzná čeština i vyjadřování. Viz např. „Značně omezit by jste“. Co je „by jste“? Podívejte se do gramatiky.

Přidejte komentář