Inkontinence: Strašák dívek, žen i dam


Onemocnění, o kterém my ženy hovoříme s respektem, ne moc nahlas a doufáme, že nás nikdy nepostihne. Také už Vám svítá? Ano, správně, strašák jménem inkontinence. Postihne, alespoň dočasně, každou druhou z nás a dokáže nám pěkně znepříjemnit i ten nejvšednější den v roce.

Inkontinence

Moč a odpady, které naše ledviny vyloučí se před odchodem z těla ukládají v močovém měchýři, který je napojen na močovou trubici, kterou moč a odpady odchází z těla pryč. Při močení se svaly ve stěně měchýře stáhnou a pomůžou vytlačit moč ven do močové trubice. V močové trubici únik moči pomáhají ovládají svěrače. Při jejich uvolnění moč odtéká a při jejich stažení se drží ve vnitř. Inkontinence se tedy objeví, když svaly měchýře nečekaně vypudí moč do močové trubice a tam ji nezadrží svěrače.

Ženy v ohrožení

Je sice pravda, že muže může inkontinence postihnout také, ale dnes „pánskou část problému“ necháme stranou. Ženské močové ústrojí prochází mnoha vlivy, které na něj působí víc než negativně. Mám tím namysli ty největší „drtiče“ ženského těla jako je těhotenství, porod či menopauza.

Není inkontinence, jako inkontinence

Stresová inkontinence

Projevuje se při zakašlání, zasmátí, zvednutí těžké věci, kýchnutí i cvičení. Stresová inkontinence patří k těm nejčastějším a je dobře léčitelná.

Urgentní inkontinence

Projevuje se nechtěnou ztrátou moči, i když necítíte potřebu k močení. Často se projevuje během spánku nebo když slyšíte kapat či téct vodu. Urgentní inkontinence je často doprovodná choroba k dalším závažným onemocněním.

Funkční inkontinence

Jednoduše řečeno, zkrátka na záchod nestihnete dojít. Může být daleko nebo zamčený atd. Nemůžete ovládnout močení tak jak by jste chtěly a když musíte, tak zkrátka musíte. Funkční inkontinence často postihuje ženy ve vyšším věku.

Inkontinence z přeplnění

Přeplněný močový měchýř už nepojme další tekutinu a tak musí trochu „odpustit“. Může za to slabá stěna močového měchýře. Zeslábnutí stěny močového měchýře mají za následek nemoci jako např. močové kameny, diabetes…

PAMATUJTE: Za inkontinenci se nemusíte stydět. Většinou jde o léčitelný projev a nejdůležitější je vyhledat odporníka (urologa, gynekologa), který Vám pomůže se správnou léčbou.

Prevence je důležitá

Jako u všech onemocnění, důležitý je zdravotní styl. Tedy vyhnout se kouření, nadměrné konzumaci alkoholu a obezitě. Samozřejmě se zde projevuje i faktor věku, který nelze, bohužel, ovlivnit. U žen má na inkontinenci velký vliv i počet porodů.
Mezi skvělou prevenci patří cvičení, které pomáhá zpevnit pánevní dno. Důležité je hlavně před a po porodu. Cvičení je velice snadné. Procvičovat pánevní dno můžete kdykoliv a kdekoliv během dne. Celý princip spočívá ve stahování, zadržení a následného uvolnění svalů pánevního dna. Opravdu maličkost, která má smysl. Kagelových cviků na posílení pánevního dna existuje celá řada. Váš ošetřující lékař Vám s nimi jistě rád pomůže.

Pomůžou Vám..

Ano, hezky se to poslouchá, dodržovat zdravý životní styl, netloustnout atd., ale co i když přes to, Vám inkontinence znepříjemňuje život a Vy se bojíte vzdálit se z domova? Pak jsou na trhu k dostání různé vložky. Na rozdíl od těch menstruačních jsou přímo vyvinuty tak, aby udržely moč a Vás v suchu. Podle síly úniku moči, se kupují různé inkontinenční vložky. Ty dnešní už pomůžou i s tím největším únikem. Skvělé na nich je, že nošení je naprosto diskrétní.
Po dohodě s lékařem lze některé druhy inkontinence úspěšně řešit operativní cestou, elektrickou stimulací, léky nebo biofeedbackem tzn. tréninkem močového měchýře.

Inkontinence postihuje každou druhou ženu. Nestyďte se a pokud patříte mezi „postižené“ začněte svůj problém řešit včas.

Komentáře k “Inkontinence: Strašák dívek, žen i dam”(celkem 2 )

  • Kristýna:

    Prevence je urcite dulezita a také to, ze jakmile se objeví první priznaky – začít hned jednat. Moc dobrým pomocníkem je IVE inkontin, mluvim z vlastní zkušenosti. Pomohl mi zbavit se začínající inkontinence.

  • anicka:

    Na unik moci je moc dobrý IVE. Krabička má fialový obal a videla jsem jej i v reklamě. Začla jsem uzivat hned jak se objevily první priznaky a jsem moc rada, ze IVE existuje a inkontinence je fuč.

Přidejte komentář