- Zinnia - http://zinnia.cz -

Jak si vybrat postel

V posteli trávíme 1/3 našeho dne a je proto potřeba si vybrat tu správnou, ve které si odpočineme. Výběru postele věnuje jen málo jedinců potřebný čas. Kvalitní spánek ovlivňuje naše zdraví a často i náladu.

Nemůžete spát?

Důvodem, proč nemůžete spát je postel ve které je několik let stará matrace [1]. Tělo vyžaduje něco jiného, než je čalouněná válenda, která je vyrobená z pěny nebo starý molitanový gauč. Více svému tělu dopřejete, když si pořídíte kvalitní postel se zdravotní matrací. Podle čeho postel vybírat?

Přizpůsobte si velikost postele

Krátká postel má za následek, že vás po ránu bolí cele tělo. Zdravý spánek tedy neovlivňují jen rošty [2] a matrace, ale také velikost postele. Důležitý je také materiál ze kterého je vyrobena přikrývka a polštář a často také povlečení. Když je z nepříjemného materiálu, nevyspíte se. Správná délka postele je vaše výška + 25 centimetrů navíc.

Šířka postele musí být minimálně 80 cm. Pokud se rádi rozvalujete, vybírejte si alespoň 100 cm širokou postel.

Výška postele má být alespoň 30 cm nad podlahou, hygienické normy udávají alespoň 25 cm. Důvodem je pohodlné vstávání, prach a proudění vzduchu. Pro starší a méně pohyblivé jedince je vhodná výška 60 cm.


Jaký materiál zvolit?

Postele se vyrábí z nejrůznějších druhů dřeva, ale i z lamina či dřevotřísky. Pokud chcete investovat do kvalitního spaní, podívejte se na MP zdravý spánek [3], kde naleznete postele z masivu. Podle materiálu se odvíjí i cena. Za kvalitní a bytelnou postel z dubového či bukového dřeva si připlatíte oproti posteli z borovice, smrku či modřínu. Nezapomeňte si vybrat nejlépe polohovací rošt pro kvalitní spánek.

Pro koho je postel určena?

Vhodnou velikost postele a typ matrace vybírejte podle toho, zda je pro děti nebo pro dospělého. Do postele pro děti budete muset investovat znovu, pokud si nevyberete rostoucí postele. Které nastavíte dle toho, jak dítě roste.