Jak vybrat kvalitní rošty


Aby matrace šetřila vaše zdraví, musíte mít pod ní kvalitní rošty. Jinak se může stát, že vám nová matrace ani rošt nepřinese žádný užitek.

Nákup vhodného roštu

Rozhodli jste se pořídit si kvalitní matraci? Nejprve je potřeba mít vybranou vhodnou postel a samozřejmě také rošt, na kterém bude matrace položena, pokud již nebyl součástí postele. Máte-li dvojlůžko širší než 140 cm, je potřeba pořídit rošty dva. Zatímco životnost matrací je zhruba deset let, kvalitní rošt vám může sloužit po celý život.

Kvalitním roštem proudí vzduch

Rošt přebere od matrace zatížení a rovnoměrně jej rozloží. Máte-li silnější matraci, většinu váhy rozprostírá sama. Důležitou funkci zastává rošt především u matrací s tloušťkou do 7 cm. Rošty odvádí z postele vlhkost a dokonale ji tak odvětrávají.

Rošty se prodávají pevné nebo laťové, které jsou vyráběny ze smrkového dřeva a hodí se pod pěnové matrace s vyšším jádrem. Mezera mezi rošty nesmí být větší než 6 cm, aby nedocházelo k poškození a deformaci matrace.

Pod latexové matrace se hodí lamelové rošty, které jsou pevné, pružné nebo polohovací. Jsou vhodné především pro ty, kdo mají problémy s páteří, mohou si tak rošt nastavit do potřebné polohy. Kvalitní rošt má minimálně 28 pružných lamel. Vyrábějí se z bukového nebo březového dřeva, ale i z umělých materiálů.

Rovné lamelové rošty se pohybují v cenách okolo pěti tisíc korun. Zakoupíte je například na Moderníspaní.cz nebo ve specializovaných prodejnách. Levnější variantou jsou polohovatelné rošty, které pořídíte od dvou tisíc korun, pokud jde o mechanické polohování. Pokud je elektrické, zaplatíte za rošt minimálně sedm tisíc korun. Složitější rošty umožní více poloh, jednoduché jen nastavení opěrky hlavy a nohou, kdy je lze nadzvednout do výše hrudníku, čímž ulevíte srdci.

Přidejte komentář