- Zinnia - http://zinnia.cz -

Jak vybrat kvalitní rošty

Aby matrace šetřila vaše zdraví, musíte mít pod ní kvalitní rošty. Jinak se může stát, že vám nová matrace [1] ani rošt nepřinese žádný užitek.

Nákup vhodného roštu

Rozhodli jste se pořídit si kvalitní matraci? Nejprve je potřeba mít vybranou vhodnou postel a samozřejmě také rošt, na kterém bude matrace položena, pokud již nebyl součástí postele. Máte-li dvojlůžko širší než 140 cm, je potřeba pořídit rošty [2] dva. Zatímco životnost matrací je zhruba deset let, kvalitní rošt vám může sloužit po celý život.

Kvalitním roštem proudí vzduch

Rošt přebere od matrace [1] zatížení a rovnoměrně jej rozloží. Máte-li silnější matraci, většinu váhy rozprostírá sama. Důležitou funkci zastává rošt především u matrací s tloušťkou do 7 cm. Rošty odvádí z postele vlhkost a dokonale ji tak odvětrávají.

Rošty [2] se prodávají pevné nebo laťové, které jsou vyráběny ze smrkového dřeva a hodí se pod pěnové matrace s vyšším jádrem. Mezera mezi rošty nesmí být větší než 6 cm, aby nedocházelo k poškození a deformaci matrace.

Pod latexové matrace se hodí lamelové rošty, které jsou pevné, pružné nebo polohovací. Jsou vhodné především pro ty, kdo mají problémy s páteří, mohou si tak rošt nastavit do potřebné polohy. Kvalitní rošt má minimálně 28 pružných lamel. Vyrábějí se z bukového nebo březového dřeva, ale i z umělých materiálů.

Rovné lamelové rošty se pohybují v cenách okolo pěti tisíc korun. Zakoupíte je například na Moderníspaní.cz [3] nebo ve specializovaných prodejnách. Levnější variantou jsou polohovatelné rošty, které pořídíte od dvou tisíc korun, pokud jde o mechanické polohování. Pokud je elektrické, zaplatíte za rošt minimálně sedm tisíc korun. Složitější rošty umožní více poloh, jednoduché jen nastavení opěrky hlavy a nohou, kdy je lze nadzvednout do výše hrudníku, čímž ulevíte srdci.